Andreas Keinicke Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | 25.560 | 14.461 | 5.770 | 0 | — | — | 81.887 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.000 | 32.060 | 20.961 | 12.270 | 156.500 | 312.787 | 0 | 112.086 |
| Anlægsaktiver i alt | 12.500 | 12.384 | 0 | 10.803.262 | 10.497.609 | 66.729 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 14.500 | 44.444 | 20.961 | 10.815.532 | 10.654.109 | 379.516 | 0 | 112.086 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 20.021 | 20.120 | 25.271 | 25.278 | 29.249 | 42.979 | 52.168 | 433.591 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 20.021 | 20.120 | 25.271 | 25.278 | 29.249 | 42.979 | 52.168 | 433.591 |
| Selskabskapital | 2.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -7.521 | -15.676 | -44.310 | -40.509 | 99.750 | 242.308 | -92.168 | -361.505 |
| Årets resultat | -7.521 | -20.155 | -28.634 | 10.794.564 | -165.394 | -10.288.323 | -388.704 | -269.337 |
| Egenkapital i alt | -5.521 | 24.324 | -4.310 | 10.790.254 | 10.624.860 | 336.537 | -52.168 | -321.505 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -7.520 | -20.039 | -7.952 | -8.461 | -9.001 | -13.800 | -9.188 | 457.117 |
| Resultat af primær drift | -7.520 | -20.039 | -7.952 | -8.461 | -9.001 | -13.800 | -9.188 | 31.684 |
| Resultat før skat | -7.521 | -20.155 | -28.634 | 10.794.564 | -165.394 | -10.288.323 | -388.704 | -269.337 |
| Årets resultat | -7.521 | -20.155 | -28.634 | 10.794.564 | -165.394 | -10.288.323 | -388.704 | -269.337 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 425.433 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at fungere som holdingselskab, samt at drive investeringsvirksomhed. Selskabet yder også virksomhedsrådgivning.
Selskabet har tabt mere end 50 % af egenkapitalen som følge af tab på sine kapitalandele og tilgodehavender herfra. Som nævnt under særlige poster er årets resultat negativt påvirket af enkelte engangsposter. Herudover er der tilført selskabet en ny driftsaktivitet inden for virksomhedsrådgivning. Ledelsen har en klar forventning om, at den nye driftsaktivitet inden for kort tid vil være overskudsgivende. Anden gæld består primært af gæld til et selskab, der er ejet af en nuværende samarbejdspartner. På baggrund af ovenstående er det ledelsens vurdering, at selskabets kapitalberedskab er tilstrækkeligt, og regnskabet er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.