Lovdal Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.013 | 145 | 0 | 26.809 | 1.374 | 1.294 | 0 | 110 |
| Omsætningsaktiver i alt | 29.891 | 7.492 | 7.016 | 29.825 | 9.240 | 2.310 | 1.016 | 110 |
| Anlægsaktiver i alt | 58.073 | 7.315 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Aktiver i alt | 87.964 | 14.807 | 7.017 | 29.826 | 9.241 | 2.311 | 1.017 | 111 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 34.077 | 15.906 | 20.085 | 47.628 | 30.817 | 31.216 | 37.306 | 45.357 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 34.077 | 15.906 | 20.085 | 47.628 | 30.817 | 31.216 | 37.306 | 45.357 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -4.186 | -8.414 | -13.069 | -57.802 | -61.576 | -68.905 | -76.289 | -85.246 |
| Årets resultat | 53.886 | -54.986 | -11.969 | -4.734 | -3.774 | -7.329 | -7.384 | -8.957 |
| Egenkapital i alt | 53.887 | -1.099 | -13.068 | -17.802 | -21.576 | -28.905 | -36.289 | -45.246 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -5.374 | -4.618 | — | — | -3.750 | -6.763 | -7.386 | -7.938 |
| Resultat af primær drift | -5.374 | -4.618 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 52.698 | -55.501 | -11.969 | -4.734 | -3.774 | -7.329 | -7.384 | -7.941 |
| Årets resultat | 53.886 | -54.986 | -11.969 | -4.734 | -3.774 | -7.329 | -7.384 | -8.957 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er investering samt holdingvirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2025 - 31. december 2025 udviser et resultat på kr. -8.957, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en balancesum på kr. 111, og en egenkapital på kr. -45.246.Som følge af resultat i datterselskabet anses årets resultat for at være mindre tilfredsstillende. Der er væsentlig usikkerhed om selskabets fortsatte drift. Selskabets datterselskab har realiseret et underskud i såvel 2024 og 2025, og har en meget presset likviditet. Datterselskabet har en god ordrebeholdning og har fokus på at forbedre indtjening og har som følge deraf aflagt regnskab under forudsætning af fortsat drift. Moderselskabet har som følge heraf også aflagt regnskabet under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.