Triarca Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 22.500.000 kr. (270% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet AE 2017 Admin ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2020/21- Resultat af primær drift
- 17.730.000 kr.
- Årets resultat
- 11.087.000 kr.
- Egenkapital
- 94.041.000 kr.
- Aktiver i alt
- 151.232.000 kr.
- Ansatte
- 74
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2019–2023
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 39.000 | 49.000 | 13.150.000 | 409.000 | 29.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.811.000 | 520.000 | 18.681.000 | 18.858.000 | 6.561.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 101.325.000 | 108.893.000 | 95.560.000 | 98.555.000 | 103.679.000 |
| Aktiver i alt | 103.136.000 | 109.413.000 | 114.241.000 | 117.413.000 | 110.240.000 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 35.036.000 | 26.404.000 | 20.200.000 | 59.000 | 5.570.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 0 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 35.036.000 | 26.404.000 | 20.200.000 | 59.000 | 5.570.000 |
| Selskabskapital | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 |
| Overført resultat | -10.432.000 | 69.124.000 | 73.193.000 | 72.511.000 | 53.203.000 |
| Årets resultat | 3.810.000 | 15.210.000 | 11.087.000 | 7.845.000 | 8.318.000 |
| Egenkapital i alt | 68.100.000 | 83.009.000 | 94.041.000 | 117.354.000 | 104.670.000 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Resultat af primær drift | -11.187.000 | -179.000 | -2.612.000 | -46.000 | -55.000 |
| Resultat før skat | 2.180.000 | 15.024.000 | 12.678.000 | 7.907.000 | 8.419.000 |
| Årets resultat | 3.810.000 | 15.210.000 | 11.087.000 | 7.845.000 | 8.318.000 |
| Personaleomkostninger | — | 0 | 0 | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | — |
| Udbytte | 0 | — | — | 16.000.000 | 22.500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Triarca Holding ApS’ only business since April 2021 is to own Triarca A/S, which since July 2023 also includes a German sales subsidiary, Triarca GmbH. Triarca’s business is manufacturing and selling of fuse lists, circuit breakers and enclosure products primarily for low voltage electrical distribution, e-mobility, and communication, but also for other segments where outdoor climate enclosures are needed, in mainly Denmark, Sweden, Norway, Finland, Germany and France.
Development in activities and financesThe income statement for 2023 shows a profit of DKK 8,318 thousand and the balance sheet on December 31st, 2023, shows equity of DKK 104.670 thousand.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.