Tandplejer Mie Dahl Larsen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (32% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 10.000 | 12.080 | 30.738 | 23.966 | 57.095 | 64.076 | 4.637 | 5.090 |
| Omsætningsaktiver i alt | 21.092 | 12.080 | 30.738 | 23.966 | 57.095 | 64.077 | 99.138 | 125.091 |
| Anlægsaktiver i alt | 95.972 | 145.413 | 68.705 | 109.216 | 169.034 | 328.564 | 416.567 | 575.716 |
| Aktiver i alt | 117.064 | 157.493 | 99.443 | 133.182 | 226.129 | 392.641 | 515.705 | 700.807 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 50.420 | 6.250 | 6.512 | 6.637 | 6.826 | 7.250 | 10.375 | 11.125 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 50.420 | 6.250 | 6.512 | 6.637 | 6.826 | 7.250 | 10.375 | 11.125 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -39.328 | 20.830 | 14.227 | 7.328 | 15.269 | -14.173 | 11.263 | 24.566 |
| Årets resultat | 16.644 | 84.598 | -43.311 | 33.613 | 92.758 | 191.089 | 180.938 | 251.852 |
| Egenkapital i alt | 66.644 | 151.243 | 92.931 | 126.545 | 219.303 | 385.391 | 505.330 | 689.682 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -50.420 | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 5.552 | 95.690 | -43.311 | 33.613 | 92.758 | 191.089 | 180.938 | 251.852 |
| Årets resultat | 16.644 | 84.598 | -43.311 | 33.613 | 92.758 | 191.089 | 180.938 | 251.852 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | 15.000 | 0 | — | 25.000 | 61.000 | 67.500 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktivitet består i at besidde ejerandele i et tandlægeselskab og dermed beslægtet virksomhed.
Årets resultat blev et overskud på tkr. 252. Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.