Gujarat ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
4.256.339 kr.+214,7%
Bruttofortjeneste 2024
Nøgletal
20243.654.683 kr.
EBITDA
71,6%
Soliditetsgrad
3,5×
Likviditetsgrad
122,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 2.730.174 kr.Fratrukket underskud 860.413 kr.600.622 kr.
2023Skattepligtig indkomst -91.638 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 117.383 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -145.794 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -482.875 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 74.674 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 1.119.626 | 115.834 | 129.258 | 136.887 | 93.508 | 110.134 | 3.063.644 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.247.047 | 186.338 | 297.104 | 367.386 | 363.588 | 371.669 | 3.063.644 |
| Anlægsaktiver i alt | 786.580 | 820.675 | 783.636 | 643.339 | 508.939 | 391.422 | 0 |
| Aktiver i alt | 2.033.627 | 1.007.013 | 1.080.740 | 1.010.725 | 872.527 | 763.091 | 3.063.644 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.201.328 | 1.081.507 | 1.491.587 | 1.504.135 | 1.176.395 | 541.282 | 871.130 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 721.405 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.201.328 | 1.081.507 | 1.491.587 | 1.504.135 | 1.176.395 | 1.262.687 | 871.130 |
| Selskabskapital | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 |
| Overført resultat | -227.701 | -134.494 | -470.847 | -553.410 | -363.868 | -559.596 | 2.132.514 |
| Årets resultat | -227.701 | 93.207 | -336.353 | -82.563 | 189.542 | -195.728 | 2.692.111 |
| Egenkapital i alt | -167.701 | -74.494 | -410.847 | -493.410 | -303.868 | -499.596 | 2.192.514 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -190.437 | 1.420.216 | 1.944.839 | 2.334.770 | 1.826.698 | 1.352.437 | 4.256.339 |
| Resultat af primær drift | -291.037 | 120.402 | -428.088 | -96.030 | 177.467 | -165.259 | 3.509.668 |
| EBITDA | -190.437 | 254.677 | -286.420 | 48.186 | 311.969 | -38.281 | 3.654.683 |
| Resultat før skat | -291.912 | 120.343 | -430.065 | -105.864 | 166.229 | -186.145 | 3.492.985 |
| Årets resultat | -227.701 | 93.207 | -336.353 | -82.563 | 189.542 | -195.728 | 2.692.111 |
| Personaleomkostninger | — | 1.165.539 | 2.231.259 | 2.286.584 | 1.514.729 | 1.390.718 | 601.656 |
| Af- og nedskrivninger | 100.600 | 134.275 | 141.668 | 144.216 | 134.502 | 126.978 | 145.015 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | 7 | 8 | 4 | 4 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er drive take away- og restaurationsvirksomhed samt anden beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024 udviser et overskud på kr. 2.692.111, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en egenkapital på kr. 2.192.514. Selskabets ledelse vurderer årets resultat for tilfredsstillende. Selskabets ledelse har i 2024 indstillet aktiviteten.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.