DN 2018 Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 2.029 | 102 | 2 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | 0 | — | 2.029 | 102 | 2 | — |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 276.509 | 208.661 | 0 |
| Aktiver i alt | 0 | 33.882 | 231.548 | 102.323 | 276.611 | 208.663 | 0 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 22.725 | 26.861 | 29.808 | 27.212 | 39.290 | 49.772 | 45.650 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 22.725 | 26.861 | 29.808 | 27.212 | 39.290 | 49.772 | 45.650 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -22.726 | -26.862 | -29.809 | -48.516 | -59.188 | -69.770 | -85.650 |
| Årets resultat | -22.726 | 29.746 | 194.719 | -132.746 | 162.210 | -78.430 | -204.541 |
| Egenkapital i alt | -22.725 | 7.021 | 201.740 | 75.111 | 237.321 | 158.891 | -45.650 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -5.600 | -3.719 | -2.469 | -10.969 | -3.377 | -7.906 | -8.200 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -3.377 | -7.906 | -8.200 |
| Resultat før skat | -22.726 | 29.746 | 194.719 | -132.746 | 162.210 | -78.430 | -204.541 |
| Årets resultat | -22.726 | 29.746 | 194.719 | -132.746 | 162.210 | -78.430 | -204.541 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets værentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået i at fungere som holdingselskab samt varetage formueforvaltning og anden investeringsvirksomhed.
Selskabet har som følge af årets underskud tabt mere end 50% af selskabskapitalen. Selskabet har modtaget støtteerklæring fra ejerne. Ledelsen forventer at overskudsandele fra kapitalinteressen i de kommende regnskabsår vil genere positiv likviditet, hvormed kapitalgrundlaget forventes sikret og selskabskapitalen reetableres. Der har ikke været øvrige væsentlige ændringer i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.