Gonio VR ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2022Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2021
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 154.833 | 398.414 | 126.079 | 1.379 |
| Omsætningsaktiver i alt | 194.801 | 398.414 | 145.328 | 5.914 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 194.801 | 398.414 | 145.328 | 5.914 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 155.082 | 330.599 | 59.541 | 24.283 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 155.082 | 330.599 | 59.541 | 24.283 |
| Selskabskapital | 2 | 2 | 42.000 | 42.000 |
| Overført resultat | 2.103 | 27.815 | 43.787 | -60.369 |
| Årets resultat | 39.717 | 28.096 | 17.972 | -104.156 |
| Egenkapital i alt | 39.719 | 67.815 | 85.787 | -18.369 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | 412.686 | 119.177 | 373.810 | -9.751 |
| Resultat af primær drift | 50.982 | 37.773 | 24.953 | -103.720 |
| Resultat før skat | 50.915 | 36.334 | 23.213 | -104.156 |
| Årets resultat | 39.717 | 28.096 | 17.972 | -104.156 |
| Personaleomkostninger | 361.704 | 81.404 | 348.857 | 93.969 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | 3 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets aktiviteter er at udøve udvikling af Virtual Reality software til bl.a. fysioterapi, undervisning samt aktiviteter i tilknytning hertil.
Regnskabet udviser et underskud, hvilket anses for mindre tilfredsstillende.Selskabet har tabt sin egenkapital. Ledelsen vurderer at egenkapitalen kan reetableres ved fremtidige overskud, eftersom der er fokus på optimering af driften.Selskabet har modtaget støtteerklæring fra de to anpartshavere om finansiel støtte. Der henvises til note 1.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.