Krone Spa & Wellness ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 139.763 | 9.292 | 1.142 | 15.108 | 30.153 | 29.685 | 21.535 | 40.954 |
| Omsætningsaktiver i alt | 235.763 | 109.292 | 7.848 | 41.437 | 59.544 | 111.650 | 88.813 | 763.184 |
| Anlægsaktiver i alt | 58.102 | 60.406 | 114.820 | 157.921 | 120.952 | 98.667 | 82.381 | 80.000 |
| Aktiver i alt | 293.865 | 169.698 | 122.668 | 199.358 | 180.496 | 210.317 | 171.194 | 843.184 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 177.573 | 117.337 | 258.712 | 74.773 | 111.048 | 256.207 | 225.930 | 477.349 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 31.371 | 9.881 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 208.944 | 127.218 | 258.712 | 74.773 | 111.048 | 256.207 | 225.930 | 477.349 |
| Selskabskapital | 100 | 100 | 100 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 84.821 | 42.380 | -136.144 | 84.585 | 29.448 | -85.890 | -94.736 | 325.835 |
| Årets resultat | 84.821 | 42.380 | -3.153 | 69.534 | -55.136 | -115.338 | -8.846 | 420.571 |
| Egenkapital i alt | 84.921 | 42.480 | -136.044 | 124.585 | 69.448 | -45.890 | -54.736 | 365.835 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 1.079.959 | 803.267 | — | — | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | 68.972 | 175.118 | 77.653 | 98.539 | 298.411 | 765.291 |
| Resultat af primær drift | 754.299 | 47.824 | 27.430 | 97.351 | -75.670 | -142.598 | -10.595 | 539.719 |
| EBITDA | 768.824 | 58.995 | 61.016 | 128.148 | -38.701 | -120.313 | 5.691 | 542.100 |
| Resultat før skat | 116.192 | 46.878 | 27.299 | 90.783 | -78.749 | -147.567 | -10.844 | 539.780 |
| Årets resultat | 84.821 | 42.380 | -3.153 | 69.534 | -55.136 | -115.338 | -8.846 | 420.571 |
| Personaleomkostninger | 21.141 | 12.788 | 7.956 | 46.970 | 116.354 | 218.852 | 292.720 | 223.191 |
| Af- og nedskrivninger | 14.525 | 11.171 | 33.586 | 30.797 | 36.969 | 22.285 | 16.286 | 2.381 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Udbytte | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive swingerklub og dermed beslægtet virksomhed efter direktionens skøn.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 765 t.kr. mod 298 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 421 t.kr. mod -9 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.