PFA DK Boliger Høj A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 22438018.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | 30.000 | 29.970 | 30.526 | 31.052 |
| Omsætningsaktiver i alt | 198.000 | 297.000 | 2.137.000 | 1.924.000 | 402.000 | 441.955 | 525.241 | 195.796 |
| Anlægsaktiver i alt | — | 10.020.000 | 9.948.000 | 186.582.000 | 212.268.000 | 228.649.491 | 291.589.406 | 291.604.026 |
| Aktiver i alt | 198.000 | 10.317.000 | 12.085.000 | 188.506.000 | 212.670.000 | 229.091.446 | 292.114.647 | 291.799.822 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.000 | 1.193.000 | 2.609.000 | 160.189.000 | 114.111.000 | 115.521.808 | 61.658.234 | 61.093.467 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.000 | 1.193.000 | 2.609.000 | 160.189.000 | 114.111.000 | 115.521.808 | 61.658.234 | 61.093.467 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | -310.000 | 8.624.000 | 8.976.000 | 27.817.000 | 98.059.000 | 113.069.638 | 229.956.413 | 228.422.585 |
| Årets resultat | -310.000 | -1.086.000 | -2.148.000 | -857.000 | -352.000 | -739.199 | -660.425 | 249.942 |
| Egenkapital i alt | 190.000 | 9.124.000 | 9.476.000 | 28.317.000 | 98.559.000 | 113.569.638 | 230.456.413 | 230.706.355 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | 0 | 0 | — |
| Resultat af primær drift | -391.000 | -1.345.000 | -2.522.000 | -951.000 | -676.000 | -1.104.455 | -1.439.058 | -606.992 |
| Resultat før skat | -398.000 | -1.352.000 | -2.622.000 | -961.000 | -690.000 | -1.228.473 | -1.625.110 | -789.421 |
| Årets resultat | -310.000 | -1.086.000 | -2.148.000 | -857.000 | -352.000 | -739.199 | -660.425 | 249.942 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | — | 0 | 0 | 0 | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at investere, eje og drive boligejendomme med tilhørende erhverv i Danmark, herunder foretage køb, salg og projektudvikling i forbindelse hermed. Dette sker enten direkte eller indirekte gennem erhvervelse af kapitalandele i andre virksomheder, herunder i ejendomsfonde eller andre lignende virksomheder med hjemsted i Danmark.Selskabet indgår i PFA-koncernen, og selskabets aktiviteter er snævert afgrænset til dets vedtægtsmæssige formål. Selskabet og dets underliggende investeringer indgår som en del af PFA's investeringsstrategi, herunder PFA's mål og politikker for styring af risici mv. Selskabets daglige ledelse varetages af selskabets direktion, dog varetages administrationen af de underliggende ejendomme i henhold til gældende administrationsaftaler af den for ejendommene ansvarlige porteføljemanager, hvis beføjelser er afgrænset til daglig og sædvanlig drift i kraft af dennes stillingsfuldmagt som porteføljemanager i PFA Pension.Selskabet er 100% ejet datterselskab af PFA Pension, forsikringsaktieselskab, København.PFA redegør for arbejdet med samfundsansvar, måltal og politikker for det underrepræsenterede køn i ledelsen i årsrapporten for PFA Holding A/S. Denne indeholder ligeledes redegørelse af PFA's politik for dataetik, immaterielle nøgleressourcer samt bæredygtighedsrapportering. Selskabet har valgt at bruge undtagelsesbestemmelsen iht. ÅRL § 99a, stk. 7. PFA Holding A/S', København, årsrapport offentliggøres
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.