Abrace ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 248.168 | 233.241 | 60.851 | 9.935 | 52.466 | 25.722 | 29.922 |
| Omsætningsaktiver i alt | 547.866 | 580.508 | — | — | — | 40.351 | 29.922 |
| Anlægsaktiver i alt | 765.054 | 1.114.248 | 866.748 | 619.248 | 371.748 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 1.312.920 | 1.694.756 | 967.066 | 629.183 | 497.359 | 40.351 | 29.922 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 891.101 | 1.541.077 | 1.053.431 | 985.795 | 1.001.625 | 313.818 | 296.417 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 1.518 |
| Gældsforpligtelser i alt | 891.101 | 1.541.077 | 1.053.431 | 985.795 | 1.001.625 | 313.818 | 297.935 |
| Selskabskapital | 133.334 | 133.334 | 133.334 | 133.334 | 133.334 | 133.334 | 133.334 |
| Overført resultat | -451.641 | -952.071 | -946.362 | -972.959 | -927.563 | -406.801 | -401.347 |
| Årets resultat | -39.899 | -228.059 | -187.340 | -219.648 | -147.654 | 230.799 | 5.454 |
| Egenkapital i alt | 278.435 | 50.376 | -136.965 | -356.612 | -504.266 | -273.467 | -268.013 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -35.797 | 61.454 | 168.286 | -22.543 | 99.940 | 242.943 | 6.972 |
| Resultat af primær drift | -46.521 | -252.853 | -194.409 | -270.043 | -147.560 | 242.943 | — |
| EBITDA | -46.521 | -129.811 | 53.091 | -22.543 | 99.940 | 242.943 | — |
| Resultat før skat | -49.734 | -297.144 | -240.043 | -270.248 | -147.654 | 242.921 | 6.972 |
| Årets resultat | -39.899 | -228.059 | -187.340 | -219.648 | -147.654 | 230.799 | 5.454 |
| Personaleomkostninger | 10.724 | 191.265 | 33.195 | 0 | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 123.042 | 247.500 | 247.500 | 247.500 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktivitet har bestået af videreudvikling og salg af Abrace-stolen. Selskabet har i sidste regnskabsår solgt sin aktivitet og er fortsat uden aktivitet.
Årets resultat er som forventet. Da de forhold som i øvrigt er nødvendige for en bedømmelse af selskabets aktiver og passiver, den finansielle stilling samt resultatet af årets drift, fremgår af balancen og resultatopgørelsen samt noterne henvises hertil.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.