HCMA Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 25.546 | 17.695 | 11.237 | 24.785 | 7.544 | 75.306 |
| Omsætningsaktiver i alt | 135.461 | 52.267 | 33.129 | 32.377 | 17.873 | 78.100 |
| Anlægsaktiver i alt | 36.351 | 68.877 | 145.477 | 166.642 | 413.328 | 342.071 |
| Aktiver i alt | 171.812 | 121.144 | 178.606 | 199.019 | 431.201 | 420.171 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 109.984 | 34.264 | 20.168 | 1.669 | 194.029 | 202.202 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 88 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 110.072 | 34.264 | 20.168 | 1.669 | 194.029 | 202.202 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 389 | -6.997 | -11.709 | 5.708 | -11.233 | 40.821 |
| Årets resultat | 11.740 | 25.140 | 71.558 | 38.912 | 39.822 | -19.203 |
| Egenkapital i alt | 61.740 | 86.880 | 158.438 | 197.350 | 237.172 | 217.969 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -4.454 | -9.443 | -6.459 | -9.012 | -19.210 | -19.308 |
| Resultat af primær drift | — | -9.443 | -6.459 | -9.012 | -19.210 | -19.308 |
| Resultat før skat | 11.828 | 23.057 | 70.136 | 36.866 | 35.044 | -16.446 |
| Årets resultat | 11.740 | 25.140 | 71.558 | 38.912 | 39.822 | -19.203 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje kapitalandele samt dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2023 - 30-06-2024 udviser et resultat på kr. -19.203, og selskabets balance pr. 30-06-2024 udviser en balancesum på kr. 420.171, og en egenkapital på kr. 217.969. Årets udvikling og resultat anses for at være tilfredsstillende. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2023 - 30-06-2024 udviser et resultat på kr. -19.203, og selskabets balance pr. 30-06-2024 udviser en balancesum på kr. 420.171, og en egenkapital på kr. 217.969. Årets udvikling og resultat anses for at være tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.