Nørre Langgade ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 24.878 | 219.744 | 398 | 199 | 126.415 | 2.941.767 | 918.215 | 579.774 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 65.025 | 126.415 | 2.941.767 | 925.325 | 579.774 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 1.931.722 | 18.145.290 | 18.808.993 | 24.920.396 | 32.030.127 |
| Aktiver i alt | 1.007.565 | 1.495.653 | 1.894.553 | 1.996.747 | 18.271.706 | 21.750.760 | 25.845.722 | 32.609.901 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 5.329 | 10.400.523 | 1.571.647 | 1.761.916 | 1.262.283 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 2.097.647 | 6.083.013 | 18.473.377 | 22.157.926 | 27.915.225 |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | 2.102.976 | 16.483.537 | 20.045.024 | 23.919.842 | 29.177.508 |
| Selskabskapital | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 |
| Overført resultat | -8.787 | -39.994 | -70.594 | -157.229 | 1.354.550 | 1.290.252 | 1.711.842 | 2.729.680 |
| Årets resultat | -8.787 | -31.207 | -30.600 | -86.635 | 1.511.779 | -64.298 | 421.591 | 1.017.838 |
| Egenkapital i alt | 42.213 | 11.006 | -19.594 | -106.229 | 1.405.550 | 1.341.252 | 1.762.842 | 2.780.680 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -8.688 | -40.009 | -33.873 | -105.929 | 1.943.608 | 711.690 | 1.131.270 | 2.527.666 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -110.929 | 1.938.608 | 705.690 | 1.125.270 | 2.524.666 |
| EBITDA | — | — | — | -105.929 | 1.943.608 | 711.690 | 1.131.270 | 2.527.666 |
| Resultat før skat | -10.698 | -40.009 | -39.231 | -111.071 | 1.938.178 | -82.433 | 220.144 | 1.550.668 |
| Årets resultat | -8.787 | -31.207 | -30.600 | -86.635 | 1.511.779 | -64.298 | 421.591 | 1.017.838 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 6.000 | 6.000 | 3.000 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktiviteter er investering i fast ejendom, samt udlejning.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen. Selskabets ledelse forventer, at selskabets byggeprojekt bliver afsluttet i etaper. Del 3 er både påbegyndt og taget i brug ultimo 2025 med 4 boliger, del 4 og 5 færdiggøres i 2026-27 med 8 boliger. Selskabets kapitalejere har afgivet understøtteerklæring om sikring af tilstrækkelig likviditet i mindst 24 måneder efter regnskabsårets udløb, eller til afslutning af byggeperiode. Årets resultat anses af ledelsen for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.