Churchvision ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
3.593 kr.+55,5%
Bruttofortjeneste 2025/26
-29,6%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2018/19–2025/26
Nøgletal
2025/2686,7%
Soliditetsgrad
7,5×
Likviditetsgrad
6,2%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 3.005 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -16.522 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 3.799 kr.Fratrukket underskud 2.291 kr.814 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 1.108 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -3.399 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 44.327 kr.9.746 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 18.924 | 41.981 | 25.704 | 49.262 | 47.017 | 30.141 | 49.414 | 36.111 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 52.776 | 40.755 | 54.717 | 44.973 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 60.933 | 45.686 | 49.493 | 54.487 | 52.776 | 40.755 | 54.717 | 44.973 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 28.596 | 6.000 | 8.943 | 9.187 | 20.365 | 6.000 | 18.156 | 6.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 28.596 | 6.000 | 8.943 | 9.187 | 20.365 | 6.000 | 18.156 | 6.000 |
| Selskabskapital | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | — | -314 | 550 | 5.300 | -7.589 | -5.245 | -3.439 | -1.027 |
| Årets resultat | 32.336 | -2.651 | 864 | 4.749 | -12.889 | 2.344 | 1.806 | 2.412 |
| Egenkapital i alt | 32.337 | 39.686 | 40.550 | 45.300 | 32.411 | 34.755 | 36.561 | 38.973 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 42.090 | -3.274 | 1.324 | 6.421 | -14.948 | 2.994 | 2.310 | 3.593 |
| Resultat af primær drift | 42.090 | -3.274 | — | — | -14.948 | — | 2.310 | 3.593 |
| Resultat før skat | 42.082 | -3.399 | 1.108 | 6.067 | -16.524 | 3.005 | 2.316 | 3.092 |
| Årets resultat | 32.336 | -2.651 | 864 | 4.749 | -12.889 | 2.344 | 1.806 | 2.412 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er installation af tekniske løsninger til energibesparelser og komfortforøgelser indenfor varmestyring.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.