Dalsgaard Nielsen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (15% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 23.043 | 63.002 | 110.962 | 109.052 | 65.047 | 620 | 2.507 | 245.661 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 642.977 | 351.249 | 461.256 | 91.980 | 350.693 |
| Anlægsaktiver i alt | 207.772 | 2.022.126 | 2.617.251 | 4.623.824 | 5.528.599 | 7.761.303 | 8.146.652 | 8.923.405 |
| Aktiver i alt | 230.815 | 2.085.128 | 2.729.628 | 5.266.801 | 5.879.848 | 8.222.559 | 8.238.632 | 9.274.098 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.125 | 6.250 | 112.801 | 651.032 | 425.681 | 638.307 | 331.337 | 413.535 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.125 | 6.250 | 112.801 | 651.032 | 425.681 | 638.307 | 331.337 | 413.535 |
| Selskabskapital | 50.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 |
| Overført resultat | -5.082 | 631.688 | 685.112 | 563.081 | 493.303 | 386.484 | 311.178 | 1.308.253 |
| Årets resultat | 177.690 | 1.359.311 | 648.549 | 2.036.121 | 994.119 | 2.247.885 | 445.043 | 1.088.268 |
| Egenkapital i alt | 227.690 | 2.078.878 | 2.616.827 | 4.615.769 | 5.454.167 | 7.584.252 | 7.907.295 | 8.860.563 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -1.000 | -3.503 | -29.729 | -19.654 | -71.430 |
| Resultat af primær drift | — | 1.359.351 | 644.738 | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 177.690 | 1.359.311 | 646.210 | 2.035.701 | 993.106 | 2.245.877 | 440.725 | 1.078.741 |
| Årets resultat | 177.690 | 1.359.311 | 648.549 | 2.036.121 | 994.119 | 2.247.885 | 445.043 | 1.088.268 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 1 | 1 | 1 | — | 0 | — | 0 |
| Udbytte | — | 110.600 | 0 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet er at eje kapitalandele i datter- og associerede virksomheder.
Selskabet har pr. 01.01.2025 erhvervet kapitalandele i Futura 18 ApS og ejer herefter 100%. Futura 18 ApS og Uni-Seals ApS er efterfølgende blevet fusioneret med tilbagevirkende kraft, med Uni-Seals ApS som det fortsættende selskab.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.