Herning Ventilation ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Høher-Thomsen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | 187.387 | 1.127.066 | 1.061.247 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 78.252 | 168.044 | 750.569 | 1.450.003 | 1.286.860 | 4.106.324 | 3.511.603 | 5.496.667 | 6.042.060 |
| Anlægsaktiver i alt | 14.299 | 35.705 | 44.811 | 85.334 | 174.552 | 205.267 | 655.317 | 688.388 | 377.450 |
| Aktiver i alt | 92.551 | 203.749 | 795.380 | 1.535.337 | 1.461.412 | 4.311.591 | 4.166.920 | 6.185.055 | 6.419.510 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 29.187 | 163.627 | 542.393 | 1.420.706 | 885.142 | 3.564.169 | 2.562.028 | 4.325.526 | 5.831.849 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 12.000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 29.187 | 163.627 | 554.393 | 1.420.706 | 885.142 | 3.564.169 | 2.562.028 | 4.325.526 | 5.831.849 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 13.364 | -9.878 | 166.787 | 64.631 | 223.270 | 587.422 | 1.385.892 | 1.571.529 | 534.661 |
| Årets resultat | — | -23.242 | 176.665 | -102.156 | 358.638 | 364.152 | 798.471 | 185.637 | -1.036.868 |
| Egenkapital i alt | 63.364 | 40.122 | 216.787 | 114.631 | 473.270 | 637.422 | 1.435.892 | 1.621.529 | 584.661 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | 154.706 | 651.246 | 992.367 | 1.358.777 | 1.739.637 | 2.439.402 | 4.288.918 | 2.806.150 |
| Resultat af primær drift | — | -21.194 | 238.643 | -66.819 | 501.471 | 511.436 | 1.056.655 | 306.367 | -981.687 |
| EBITDA | — | -16.619 | 244.537 | -52.669 | 524.538 | 551.697 | 1.154.839 | 472.296 | -798.999 |
| Resultat før skat | — | -23.242 | 224.801 | -128.656 | 463.938 | 473.672 | 1.035.363 | 246.689 | -1.271.868 |
| Årets resultat | — | -23.242 | 176.665 | -102.156 | 358.638 | 364.152 | 798.471 | 185.637 | -1.036.868 |
| Personaleomkostninger | — | 164.386 | 406.709 | 1.030.786 | 834.239 | 1.187.940 | 1.284.563 | 3.816.622 | 3.520.899 |
| Af- og nedskrivninger | — | 4.575 | 5.894 | 14.150 | 23.067 | 40.261 | 98.184 | 165.929 | 182.688 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 6 | 5 |
| Udbytte | — | — | — | — | 200.000 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed med udførelse af teknik- og fagentrepriser indenfor ventilation og VVS, samt projektering og teknisk dokumentation af hermed forbundne aktiviteter.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på kr. 1.036.868, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 584.661.Årets resultat er utilfredsstillende og væsentligt påvirket af tab på 4 entreprisesager, der er opstartet i 2023/2024 i Østjylland, hvor det største tab kan tilskrives en entreprisesag. Den samlede negative resultatpåvirkning af entreprisesagerne udgør ca. kr. 2,5 mio. De tabsgivende entreprisesager er afsluttet i 1. kvartal 2026. De pågældende entreprisesager har afdækket svagheder i selskabets tidligere processer vedrørende risikovurdering, kalkulation og projektopfølgning. Ledelsen har i konsekvens heraf foretaget en kritisk gennemgang af arbejdsgange og styringsværktøjer for entreprisesager. Resultatet er negativt påvirket af tab ved salg af anlægsaktiver på tkr. 84 jf. note 2 Særlige poster. Resultatet er negativt påvirket af hensættelse til tab på mellemregning med tilknyttet selskab tkr. 131 indregnet under andre finansielle omkostninger jf. note 2 Særlige poster.Foranstaltninger iværksat af ledelsenDer er implementeret en række strukturelle forbedringer med henblik på at reducere projekt- og udførelsesrisici fremadrettet: • Skærpede procedurer for kalkulation og risikovurdering før tilbudsafgivelse • Indførelse af obligatoriske interne godkendelsesprocesser for større entrepriser • Styrket økonomisk projektopfølgning med løbende marginovervågning i realtid • Øget fo
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.