MU Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 419.604 | 710.803 | 426.066 | 134.623 | 65.033 | 151.341 | 106.712 |
| Omsætningsaktiver i alt | 702.951 | 1.193.660 | 659.455 | 388.418 | 202.683 | 309.807 | 284.114 |
| Anlægsaktiver i alt | 752.677 | 673.223 | 644.342 | 591.548 | 454.616 | 395.066 | 340.143 |
| Aktiver i alt | 1.455.628 | 1.866.883 | 1.303.797 | 979.966 | 657.299 | 704.873 | 624.257 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 594.088 | 984.194 | 929.727 | 975.956 | 568.052 | 494.605 | 614.470 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 0 | — | — | 8.074 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 594.088 | 984.194 | 929.727 | 975.956 | 568.052 | 502.679 | 614.470 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 756.121 | 832.689 | 324.070 | -45.990 | 39.247 | 152.194 | -40.213 |
| Årets resultat | 756.121 | 21.149 | -508.618 | -370.059 | 85.237 | 112.946 | -192.406 |
| Egenkapital i alt | 861.540 | 882.689 | 374.070 | 4.010 | 89.247 | 202.194 | 9.787 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 3.503.548 | 1.862.700 | 1.808.537 | 2.301.143 | 1.709.088 | 1.841.361 | 2.042.846 |
| Resultat af primær drift | 973.492 | 28.599 | -528.963 | -236.993 | 223.499 | 303.134 | -156.103 |
| EBITDA | 1.071.446 | 131.178 | -407.959 | -104.561 | 360.431 | 362.684 | -101.180 |
| Resultat før skat | 962.811 | 25.989 | -626.007 | -319.080 | 148.866 | 155.927 | -243.631 |
| Årets resultat | 756.121 | 21.149 | -508.618 | -370.059 | 85.237 | 112.946 | -192.406 |
| Personaleomkostninger | 2.432.102 | 1.731.522 | 2.216.496 | 2.336.704 | 1.348.657 | 1.478.677 | 2.080.961 |
| Af- og nedskrivninger | 97.954 | 102.579 | 121.004 | 132.432 | 136.932 | 59.550 | 54.923 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 10 | 8 | 8 | 6 | 3 | 4 | 5 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktivitet består i at drive restauration samt aktivitet i forbindelse hermed.
Årets resultat blev et underskud før skat på tkr. 244, og et underskud på tkr. 192 efter skat. Årets resultat anses for utilfredsstillende, men der forventes en positiv udvikling I det indeværende regnskabsår Af særlige konkurrencemæssige årsager oplyses nettoomsætningen ikke, men alene bruttofortjenesten.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.