Embrace-IT Technologies ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 400.000 kr. (105% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet I-Nine Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 46.037 | 780.773 | 668.245 | 1.523.577 | 2.304.038 | 3.362.670 | 1.148.369 | 1.323.530 |
| Omsætningsaktiver i alt | 47.912 | 1.398.326 | 1.866.240 | 2.054.685 | 2.952.868 | 4.605.364 | 2.424.844 | 2.251.685 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 21.000 | 23.165 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 47.912 | 1.398.326 | 1.866.240 | 2.054.685 | 2.973.868 | 4.628.529 | 2.424.844 | 2.251.685 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 11.450 | 1.082.563 | 1.485.177 | 1.244.707 | 1.056.835 | 1.335.916 | 899.147 | 464.671 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 11.450 | 1.082.563 | 1.485.177 | 1.244.707 | 1.056.835 | 1.335.916 | 899.147 | 464.671 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -13.538 | 84.963 | 331.063 | 670.401 | 1.717.033 | 2.042.613 | 1.355.697 | 1.337.014 |
| Årets resultat | -13.538 | 279.301 | 246.100 | 428.915 | 1.196.632 | 1.525.584 | -566.916 | 381.317 |
| Egenkapital i alt | 36.462 | 315.763 | 381.063 | 809.978 | 1.917.033 | 3.292.613 | 1.525.697 | 1.787.014 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -8.170 | 372.253 | 319.893 | 564.848 | 2.374.893 | 2.892.302 | 627.512 | 2.404.069 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | 1.572.749 | 1.975.971 | -657.504 | 529.753 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | -618.290 | — |
| Resultat før skat | -13.538 | 354.255 | 315.488 | 551.983 | 1.535.674 | 1.963.043 | -700.515 | 490.042 |
| Årets resultat | -13.538 | 279.301 | 246.100 | 428.915 | 1.196.632 | 1.525.584 | -566.916 | 381.317 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 1.874.316 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | 39.214 | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 3 |
| Udbytte | — | 180.800 | 0 | 89.577 | 150.000 | 1.200.000 | 120.000 | 400.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed med udvikling, licensering og salg af it-løsninger, at drive konsulentvirksomhed samt anden hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.