Ghrelin ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
2.327.720 kr.-15,4%
Bruttofortjeneste 2024
+26,9%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2018–2024
Nøgletal
2024-341.973 kr.
EBITDA
40,5%
Soliditetsgrad
0,6×
Likviditetsgrad
-10,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2023
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
20230 kr.
2022500.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 51.064 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -561.698 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 260.867 kr.57.376 kr.
2021Skattepligtig indkomst 668.005 kr.146.960 kr.
2020Skattepligtig indkomst 526.251 kr.115.764 kr.
2019Skattepligtig indkomst 370.982 kr.Fratrukket underskud 47.748 kr.81.598 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 852.155 | 1.260.796 | 1.381.768 | 922.999 | 1.405.792 | 377.284 | 285.277 |
| Omsætningsaktiver i alt | 985.357 | 1.492.524 | 1.952.515 | 2.550.671 | 3.213.943 | 1.551.050 | 872.492 |
| Anlægsaktiver i alt | 573.963 | 617.786 | 491.004 | 1.142.495 | 2.119.631 | 2.006.434 | 1.621.640 |
| Aktiver i alt | 1.559.320 | 2.110.310 | 2.443.519 | 3.693.166 | 5.333.574 | 3.557.484 | 2.494.132 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.469.302 | 1.520.218 | 1.416.057 | 1.756.754 | 3.017.318 | 2.409.146 | 1.480.666 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 101.762 | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.469.302 | 1.520.218 | 1.517.819 | 1.756.754 | 3.017.318 | 2.409.146 | 1.480.666 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 31.214 | 484.402 | 835.639 | 1.886.412 | 1.591.997 | 1.070.915 | 961.133 |
| Årets resultat | 31.214 | 453.188 | 351.236 | 1.050.773 | 426.868 | -521.082 | -109.782 |
| Egenkapital i alt | 81.214 | 534.402 | 885.639 | 1.936.412 | 2.141.997 | 1.120.915 | 1.011.133 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 556.460 | 1.430.903 | 1.545.214 | 2.425.249 | 4.335.203 | 2.752.638 | 2.327.720 |
| Resultat af primær drift | 67.547 | 608.221 | 466.530 | 1.082.607 | 539.230 | -667.248 | -729.429 |
| EBITDA | 174.798 | 729.877 | 650.266 | 1.295.545 | 1.169.219 | -281.386 | -341.973 |
| Resultat før skat | 40.018 | 581.672 | 451.371 | 1.077.740 | 528.821 | -667.919 | -136.888 |
| Årets resultat | 31.214 | 453.188 | 351.236 | 1.050.773 | 426.868 | -521.082 | -109.782 |
| Personaleomkostninger | 381.662 | 701.026 | 894.948 | 1.129.704 | 3.165.984 | 3.034.024 | 2.669.694 |
| Af- og nedskrivninger | 107.251 | 121.656 | 183.736 | 212.938 | 629.989 | 385.862 | 387.456 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 2 | 3 | 6 | 7 | 10 | 10 | 9 |
| Udbytte | — | — | — | — | 500.000 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive restaurationsvirksomhed samt efter ledelsens skøn hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.