Zacharias Munch-Christiansen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-9.103 kr.+23,5%
Bruttofortjeneste 2023/24
Nøgletal
2024/2546,9%
Soliditetsgrad
0,8×
Likviditetsgrad
-1,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -7.812 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -11.367 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -16.698 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -7.531 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -7.406 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -8.201 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 15.171 | 4.393 | 1.862 | 6.738 | 2.634 | 539 | 607 |
| Omsætningsaktiver i alt | 43.634 | 4.393 | 1.862 | 162.738 | 200.153 | 205.704 | 214.242 |
| Anlægsaktiver i alt | 178.669 | 49.744 | 73.098 | 152.318 | 261.063 | 310.618 | 312.562 |
| Aktiver i alt | 222.303 | 54.137 | 74.960 | 315.056 | 461.216 | 516.322 | 526.804 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 48.373 | 16.538 | 21.538 | 203.112 | 251.894 | 265.257 | 279.950 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 48.373 | 16.538 | 21.538 | 203.112 | 251.894 | 265.257 | 279.950 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -8.201 | -15.607 | -23.138 | -39.836 | -51.203 | -59.015 | -65.170 |
| Årets resultat | 123.930 | -136.331 | 15.823 | 58.522 | 97.378 | 41.743 | -4.211 |
| Egenkapital i alt | 173.930 | 37.599 | 53.422 | 111.944 | 209.322 | 251.065 | 246.854 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -8.201 | -7.406 | -7.531 | -9.124 | -11.900 | -9.103 | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -9.124 | -11.900 | -9.103 | -7.935 |
| Resultat før skat | 123.930 | -136.331 | 15.823 | 58.522 | 97.378 | 41.743 | — |
| Årets resultat | 123.930 | -136.331 | 15.823 | 58.522 | 97.378 | 41.743 | -4.211 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået i at eje kapitalandele ikapitalinteresser samt formueadministration.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder iperioden, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.