Tømrerfirmaet Øgendahl ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
452.823 kr.+5,8%
Bruttofortjeneste 2025
+6,5%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2018–2025
Nøgletal
202547.693 kr.
EBITDA
-16,3%
Soliditetsgrad
0,6×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 11.154 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -75.626 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 11.542 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -27.677 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -5.285 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -12.647 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 33.494 | 45.719 | 176.661 | 87.657 | 329.387 | 291.398 | 161.191 | 230.037 |
| Anlægsaktiver i alt | 57.402 | 118.300 | 131.754 | 131.971 | 105.287 | 113.837 | 114.378 | 94.553 |
| Aktiver i alt | 90.896 | 164.019 | 308.415 | 219.628 | 434.674 | 405.235 | 275.569 | 324.590 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 62.915 | 136.580 | 283.173 | 217.459 | 430.526 | 464.868 | 328.945 | 377.601 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 62.915 | 136.580 | 283.173 | 217.459 | 430.526 | 464.868 | 328.945 | 377.601 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -22.019 | -22.561 | -24.758 | -47.831 | -45.852 | -109.633 | -103.376 | -103.011 |
| Årets resultat | -22.019 | -542 | -2.197 | -23.072 | 1.979 | -63.782 | 6.257 | 364 |
| Egenkapital i alt | 27.981 | 27.439 | 25.242 | 2.169 | 4.148 | -59.633 | -53.376 | -53.011 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 291.152 | 439.906 | 417.442 | 420.679 | 447.351 | 362.379 | 428.183 | 452.823 |
| Resultat af primær drift | -11.195 | 8.876 | -246 | -23.858 | 14.281 | -50.375 | 36.154 | 27.866 |
| EBITDA | -3.101 | 28.864 | 33.452 | 15.140 | 53.321 | -12.661 | 65.270 | 47.693 |
| Resultat før skat | -26.343 | -572 | -2.816 | -29.616 | 2.702 | -81.093 | 8.219 | 1.151 |
| Årets resultat | -22.019 | -542 | -2.197 | -23.072 | 1.979 | -63.782 | 6.257 | 364 |
| Personaleomkostninger | 294.253 | 411.042 | 383.990 | 405.539 | 394.030 | 375.040 | 362.913 | 405.130 |
| Af- og nedskrivninger | 8.094 | 19.988 | 33.698 | 38.998 | 39.040 | 37.714 | 29.116 | 19.827 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive tømrer- og snedkervirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 452.823 kr. mod 410.924 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 364 kr. mod 6.257 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.