VNZ Holding A/S (Under frivillig likvidation)Aktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 147.501.871 kr. (119% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 1.638 | 3.733.197 | 121.969 | 823.287 | 13.185.697 | 24.475.336 | 314.746 |
| Omsætningsaktiver i alt | 337.638 | 4.358.000 | 2.068.531 | 6.245.025 | 77.631.498 | 86.542.295 | 314.746 |
| Anlægsaktiver i alt | 5.504.000 | 6.422.917 | 6.454.241 | 6.324.468 | 7.366.294 | 24.204.163 | 0 |
| Aktiver i alt | 5.841.638 | 10.780.917 | 8.522.772 | 12.569.493 | 84.997.792 | 110.746.458 | 314.746 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 6.883.358 | 53.810.978 | 62.500.535 | 11.594 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 4.380.513 | 4.166.598 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | 6.701.306 | 6.883.358 | 58.191.491 | 66.667.133 | 11.594 |
| Selskabskapital | 500.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 |
| Overført resultat | -28.362 | -184.047 | 1.271.466 | 4.536.135 | 11.108.983 | 26.397.707 | -246.848 |
| Årets resultat | -28.362 | 971.320 | 2.473.020 | 8.965.712 | 17.804.050 | 26.517.230 | 123.814.011 |
| Egenkapital i alt | 2.096.638 | 3.467.958 | 1.821.466 | 5.686.135 | 26.475.256 | 43.976.690 | 303.152 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -28.362 | 860.106 | 2.201.280 | 4.342.911 | 157.049.776 | 156.899.584 | -140.075 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | 14.547.777 | 21.787.158 | -140.075 |
| EBITDA | — | — | — | — | 15.903.264 | 25.461.977 | — |
| Resultat før skat | — | — | — | 8.957.688 | 19.165.089 | 31.826.485 | 123.758.969 |
| Årets resultat | -28.362 | 971.320 | 2.473.020 | 8.965.712 | 17.804.050 | 26.517.230 | 123.814.011 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 141.146.512 | 131.437.607 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 1.355.487 | 3.674.819 | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | 1 | 0 | — | 191 | 150 | — |
| Udbytte | — | 1.127.005 | 0 | 600.000 | 2.572.529 | 0 | 147.501.871 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at være holdingselskab for kapitalandele i andre selskaber samt anden virksomhed, der efter skøn er forbundet dermed, eller anden virksomhed, der er relevant for selskabet eller de selskaber i hvilke det besidder kapitalandele.
Årets bruttotab udgør -140.075 mod 6.268.010 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 123.814.011 mod 23.107.870 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Årets bruttotab udgør -140.075 mod 6.268.010 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 123.814.011 mod 23.107.870 sidste år. Udviklingen skal sammenholdes med, at selskabet i årsrapporten for 2023 forventede en bruttofortjeneste for 2024 i niveauet 0,00 og et ordinært resultat efter skat på 0,00 Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Regnskabsåret har været præget af at selskabet har afhændet sine kapitalandele. Selskabet har besluttet at likvidere selskabet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.