P/S Dyal InvestmentsAktiv
Økonomiske nøgletal
-63.150 kr.-4,0%
Bruttofortjeneste 2025/26
Nøgletal
2025/2699,9%
Soliditetsgrad
5,8×
Likviditetsgrad
3,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025/26
Foreslået udbytte for regnskabsåret 3.204.000 kr. (220% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.645.114 | 251.581 | 3.929.238 | 944.552 | 2.359.051 | 112.217 | 45.386 | 296.361 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.645.114 | 251.581 | 3.929.238 | 944.552 | 2.359.051 | 112.217 | 45.386 | 296.361 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.294.497 | 5.821.707 | 16.231.187 | 43.700.280 | 42.860.018 | 54.232.073 | 54.046.312 | 42.805.710 |
| Aktiver i alt | 4.939.611 | 6.073.288 | 20.160.425 | 44.644.832 | 45.219.069 | 54.344.290 | 54.091.698 | 43.102.071 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.854.682 | 5.098.280 | 13.996.107 | 17.865.690 | 17.617.966 | 16.497.008 | 9.290.329 | 51.001 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.854.682 | 5.098.280 | 13.996.107 | 17.865.690 | 17.617.966 | 16.497.008 | 9.290.329 | 51.001 |
| Selskabskapital | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 | 900.000 |
| Overført resultat | 184.929 | 75.008 | 5.264.318 | 25.879.142 | 26.701.103 | 36.947.282 | 43.901.369 | 42.151.070 |
| Årets resultat | 184.929 | -109.920 | 5.189.310 | 20.614.824 | 821.961 | 10.246.179 | 6.954.087 | 1.453.701 |
| Egenkapital i alt | 1.084.929 | 975.008 | 6.164.318 | 26.779.142 | 27.601.103 | 37.847.282 | 44.801.369 | 43.051.070 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -117.908 | -51.100 | -51.000 | -51.430 | -62.050 | -83.174 | -60.700 | -63.150 |
| Resultat af primær drift | -117.908 | -51.100 | -51.000 | -51.430 | -62.050 | -83.174 | -60.700 | -63.150 |
| Resultat før skat | 184.929 | -109.920 | 5.189.310 | 20.614.824 | 821.961 | 10.246.179 | 6.954.087 | 1.453.701 |
| Årets resultat | 184.929 | -109.920 | 5.189.310 | 20.614.824 | 821.961 | 10.246.179 | 6.954.087 | 1.453.701 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 1 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | 3.204.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at udøve investeringsvirksomhed og anden hermed beslægtet virksomhed.
Årets bruttotab udgør -63 t.kr. mod -61 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 1.454 t.kr. mod 6.954 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.