Gleam ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
441.165 kr.+1.574,0%
Bruttofortjeneste 2022/23
Nøgletal
2022/23198.129 kr.
EBITDA
32,5%
Soliditetsgrad
135,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20232023Skattepligtig indkomst -112.247 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -4.931 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 4.637 | 7.017 | 2.390 | 24.339 | 7.305 | 38.735 |
| Omsætningsaktiver i alt | 83.665 | 37.799 | 41.884 | 43.931 | 11.642 | — |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 83.665 | 37.799 | 41.884 | 43.931 | 11.642 | 524.921 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 248.122 | 20.050 | 21.023 | 12.995 | 10.400 | — |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | 280.875 | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 248.122 | 300.925 | 21.023 | 12.995 | 10.400 | 354.334 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -164.458 | -263.127 | 20.860 | -9.064 | -38.758 | -88.936 |
| Årets resultat | -164.458 | -98.669 | -21.237 | -29.924 | -29.694 | 231.262 |
| Egenkapital i alt | -164.457 | -263.126 | 20.861 | 30.936 | 1.242 | 170.587 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -55.127 | -16.824 | -12.542 | -33.213 | -29.930 | 441.165 |
| Resultat af primær drift | -207.712 | -63.193 | -12.542 | — | — | 179.433 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 198.129 |
| Resultat før skat | -210.142 | -76.575 | -26.973 | -33.420 | -29.810 | 169.345 |
| Årets resultat | -164.458 | -98.669 | -21.237 | -29.924 | -29.694 | 231.262 |
| Personaleomkostninger | 152.585 | 46.369 | 0 | — | — | 243.036 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | 18.696 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 0 | — | — | 2 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets hovedaktivitet er drive webshops, behandlinger og undervisning indenfor skønhedspleje, samt coaching indenfor neuro linguistic programmering.
Regnskabsåret er forløbet tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.