ATAA Vedel Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | 2.090 | 7.414 | 5.742 | 10.758 | 9.042 | 9.130 | 7.986 |
| Anlægsaktiver i alt | 44.020 | 58.357 | 73.604 | 100.426 | 124.037 | 165.510 | 200.936 | 236.466 | 268.054 |
| Aktiver i alt | 44.020 | 58.357 | 75.694 | 107.840 | 129.779 | 176.268 | 209.978 | 245.596 | 276.040 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.000 | 14.212 | 20.462 | 28.413 | 26.325 | 33.063 | 34.548 | 38.840 | 42.868 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.000 | 14.212 | 20.462 | 28.413 | 26.325 | 33.063 | 34.548 | 38.840 | 42.868 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -9.980 | -5.855 | -18.372 | -20.999 | -20.583 | -22.305 | -25.506 | -29.710 | -34.882 |
| Årets resultat | -9.980 | 4.125 | 11.087 | 24.195 | 24.027 | 39.751 | 32.225 | 31.326 | 26.416 |
| Egenkapital i alt | 40.020 | 44.145 | 55.232 | 79.427 | 103.454 | 143.205 | 175.430 | 206.756 | 233.172 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -4.000 | -10.212 | -6.250 | -3.375 | -3.500 | -3.688 | -4.000 | -4.063 | -5.150 |
| Resultat af primær drift | -4.000 | -10.212 | -6.250 | -3.375 | -3.500 | -3.688 | -4.000 | -4.063 | -5.150 |
| Resultat før skat | -9.980 | 4.125 | 8.997 | 23.447 | 20.111 | 37.591 | 31.345 | 30.424 | 25.272 |
| Årets resultat | -9.980 | 4.125 | 11.087 | 24.195 | 24.027 | 39.751 | 32.225 | 31.326 | 26.416 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er at eje anparter og aktier samt aktiviteter i tilknytning hertil.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -5.150 kr. mod -4.063 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 26.416 kr. mod 31.326 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.