STAU Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1 | 6.164 | 153.835 | 13.103 | 11.957 | 301 | 318 | 9.173 |
| Omsætningsaktiver i alt | 47.378 | 399.432 | 640.245 | 229.833 | 238.339 | 42.526 | 21.818 | 33.973 |
| Anlægsaktiver i alt | 50 | 50 | 96.106 | 96.106 | 96.106 | 140.791 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 47.428 | 399.482 | 736.351 | 325.939 | 334.445 | 183.317 | 21.818 | 33.973 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 77.783 | 283.282 | 358.946 | 240.026 | 267.800 | 295.456 | 308.211 | 345.415 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 77.783 | 283.282 | 358.946 | 240.026 | 267.800 | 295.456 | 308.211 | 345.415 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -30.356 | 0 | 224.405 | 45.913 | 26.645 | -152.139 | -326.393 | -351.442 |
| Årets resultat | -30.356 | 146.555 | 337.404 | -178.492 | -19.268 | -178.783 | -174.254 | -25.048 |
| Egenkapital i alt | -30.355 | 116.200 | 377.405 | 85.913 | 66.645 | -112.139 | -286.393 | -311.442 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -31.650 | 236.423 | 662.487 | 301.727 | 4.401 | -15.499 | -18.023 | -12.822 |
| Resultat af primær drift | — | — | 592.298 | -166.245 | 4.401 | -15.499 | -18.023 | -12.822 |
| Resultat før skat | -31.754 | 187.883 | 480.030 | -178.492 | -19.268 | -178.783 | -174.254 | -25.048 |
| Årets resultat | -30.356 | 146.555 | 337.404 | -178.492 | -19.268 | -178.783 | -174.254 | -25.048 |
| Personaleomkostninger | — | — | 70.189 | 467.972 | 0 | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | — | — | 0 |
| Udbytte | — | 76.200 | 113.000 | 0 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at yde konsulentbistand inden for IT-området, samt investeringer inden for IT/Tech området og hermed forbundet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.