Cut´n Care ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 76.119 | 49.365 | 75.515 | 88.573 | 26.193 | 154.435 | 48.767 | 31.576 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 164.151 | 168.419 | 232.830 | 128.733 | 99.703 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 64.268 | 0 | — | — | 11.666 |
| Aktiver i alt | 216.287 | 250.462 | 282.617 | 228.419 | 168.419 | 232.830 | 128.733 | 111.369 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 223.689 | 277.506 | 237.282 | 161.588 | 157.623 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 18.993 | 0 | — | — | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | 242.682 | 277.506 | 237.282 | 161.588 | 157.623 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -68.747 | -121.801 | -139.604 | -64.263 | -159.087 | -54.452 | -82.855 | -96.254 |
| Årets resultat | -68.747 | -53.055 | -17.803 | 75.341 | -72.824 | 103.512 | -28.404 | -13.399 |
| Egenkapital i alt | -18.747 | -71.801 | -89.604 | -14.263 | -109.087 | -4.452 | -32.855 | -46.254 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 215.485 | 458.746 | 432.706 | 398.676 | 424.524 | 564.970 | 683.499 | 390.428 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | 106.079 | -62.121 | 135.079 | -35.721 | -10.781 |
| EBITDA | — | — | — | 114.250 | -53.951 | 135.079 | — | -7.448 |
| Resultat før skat | -87.632 | -67.621 | -22.222 | 96.836 | -64.703 | 132.226 | -36.257 | -15.841 |
| Årets resultat | -68.747 | -53.055 | -17.803 | 75.341 | -72.824 | 103.512 | -28.404 | -13.399 |
| Personaleomkostninger | 290.979 | 513.621 | 441.135 | 284.426 | 478.475 | 429.891 | 719.220 | 397.876 |
| Af- og nedskrivninger | 8.171 | 8.171 | 8.171 | 8.171 | 8.170 | 0 | — | 3.333 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive frisørsalon samt anden i forbindelse hermed stående virksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen. Årets udvikling og resultat anses for ikke tilfredsstillende. Det er ledelsens forventning at kunne reetablere kapitalforholdene via egen indtjening i de kommende år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.