VM Holding, Aalborg ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 40.566 | 289.814 | 9.620 | 1.058 | 659 | 7.973 | 2.668 | 1.921 |
| Omsætningsaktiver i alt | 40.566 | 289.814 | 9.620 | 1.058 | 659 | 7.973 | 2.668 | 2.582 |
| Anlægsaktiver i alt | 81.290 | 20.020 | 581.394 | 772.122 | 871.999 | 879.843 | 652.682 | 649.313 |
| Aktiver i alt | 121.856 | 309.834 | 591.014 | 773.180 | 872.658 | 887.816 | 655.350 | 651.895 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 96.261 | 7.500 | 92.300 | 108.166 | 121.344 | 45.870 | 53.824 | 68.265 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 96.261 | 7.500 | 92.300 | 108.166 | 121.344 | 45.870 | 53.824 | 68.265 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -24.405 | 197.034 | 167.320 | 142.892 | 129.315 | 212.103 | 198.844 | 184.317 |
| Årets resultat | -24.405 | 276.739 | 251.680 | 166.299 | 86.300 | 90.632 | -240.419 | -17.896 |
| Egenkapital i alt | 25.595 | 302.334 | 498.714 | 665.014 | 751.314 | 841.946 | 601.526 | 583.630 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -21.934 | -16.401 | -7.496 | -22.536 | -11.386 | -9.553 | -10.305 | -12.086 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | -12.086 |
| Resultat før skat | -24.405 | — | — | — | — | — | — | -17.896 |
| Årets resultat | -24.405 | 276.739 | 251.680 | 166.299 | 86.300 | 90.632 | -240.419 | -17.896 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | 55.300 | 0 | 0 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens formål er at eje kapitalandele i kapitalinteresser.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Ledelsen anser årets resultat for mindre tilfredsstillende. Selskabet har lav likviditetsgrad. Selskabets ejer har afgivet støtteerklæring gældende frem til 31/12 2026, hvormed der ikke er usikkerhed omkring likviditetsgraden.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.