Polar Jewelry ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2016/17 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 32.392 | 131.058 | 323.263 | 184.378 | 170.720 | 112.265 | 60.709 |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | 77.741 | 248.094 | 445.557 | 344.471 | 283.153 | 202.202 | 140.169 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 27.869 | 20.753 | 13.637 | 6.522 | 0 | — | — |
| Aktiver i alt | 0 | 105.610 | 268.848 | 459.194 | 350.992 | 283.153 | 202.202 | 140.169 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 0 | 325.724 | 386.333 | 447.619 | 512.635 | 381.189 | 316.377 | 431.816 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 0 | 325.724 | 386.333 | 447.619 | 512.635 | 381.189 | 316.377 | 431.816 |
| Selskabskapital | 0 | 2 | 2 | 2 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 0 | -220.116 | -143.145 | -28.425 | -201.642 | -138.036 | -154.175 | -331.647 |
| Årets resultat | 0 | -220.116 | 102.629 | 129.060 | -173.217 | 63.606 | -16.140 | -177.470 |
| Egenkapital i alt | 0 | -220.114 | -117.486 | 11.575 | -161.642 | -98.036 | -114.175 | -291.647 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 0 | -207.446 | 88.347 | 184.367 | 1.969 | 194.378 | -14.319 | -168.239 |
| Resultat af primær drift | 0 | -220.116 | 81.231 | 177.251 | -162.988 | 79.843 | -13.467 | -169.601 |
| EBITDA | 0 | -212.407 | 88.347 | 184.367 | -155.872 | 86.365 | -13.467 | — |
| Resultat før skat | 0 | -220.116 | 70.329 | 166.626 | -172.917 | 63.606 | — | -177.470 |
| Årets resultat | 0 | -220.116 | 102.629 | 129.060 | -173.217 | 63.606 | -16.140 | -177.470 |
| Personaleomkostninger | 0 | 4.961 | 0 | — | 157.841 | 108.013 | 852 | 1.362 |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 7.709 | 7.116 | 7.116 | 7.116 | 6.522 | 0 | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | — | 0 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at drive virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil, samt yde konsulent bistand indenfor forretningsudvikling.
Selskabet har pr 31. december 2024 tabt over 50% af egenkaitalen. Selskabet har modtaget en støtteerklæring fra Per Lauritzen. Den finansielle støtte er givet dels i form af yderligere tilførsel af likviditet. Aftalen er foreløbig gyldig frem til mindst 31.december 2025. Den samlede vurdering af selskabets økonomi er derfor at den fornødne likviditet til understøttelse af den fortsatte drift er sikret. Årsrapporten aflægges derfor under denne forudsætning
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.