Trørød Vinhandel & Import ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-330.628 kr.-256,8%
Bruttofortjeneste 2025
Nøgletal
2025-628.391 kr.
EBITDA
-29,2%
Soliditetsgrad
0,8×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -166.054 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 104.646 kr.23.012 kr.
2022Skattepligtig indkomst 92.677 kr.20.372 kr.
2021Skattepligtig indkomst 608.052 kr.133.760 kr.
2020Skattepligtig indkomst 96.381 kr.Fratrukket underskud 232.004 kr.21.186 kr.
2019Skattepligtig indkomst -131.478 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 531.843 | 210.487 | 1.067.014 | 1.176.271 | 653.783 | 699.075 | 181.335 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | 1.986.922 | 2.568.810 | 2.678.682 | 2.365.973 | 2.026.949 | 1.362.137 | 305.013 |
| Anlægsaktiver i alt | — | 489.802 | 440.447 | 492.193 | 442.193 | 391.522 | 208.622 | 0 |
| Aktiver i alt | 3.197.129 | 2.476.724 | 3.009.257 | 3.170.875 | 2.808.166 | 2.418.471 | 1.570.759 | 305.013 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | 2.621.767 | 2.826.323 | 2.495.837 | 1.972.379 | 1.480.861 | 1.017.938 | 393.968 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | 2.621.767 | 2.826.323 | 2.495.837 | 1.972.379 | 1.480.861 | 1.017.938 | 393.968 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -82.061 | -195.043 | 118.791 | 606.180 | 746.173 | 843.282 | 502.821 | -138.955 |
| Årets resultat | -82.061 | -112.982 | 313.834 | 487.389 | 139.993 | 97.109 | -340.461 | -641.776 |
| Egenkapital i alt | -32.061 | -145.043 | 168.791 | 656.180 | 796.173 | 893.282 | 552.821 | -88.955 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.228.790 | 669.522 | 832.529 | 1.145.023 | 851.900 | 489.119 | 210.925 | -330.628 |
| Resultat af primær drift | -66.585 | -109.224 | 350.178 | 628.622 | 190.106 | 130.503 | -358.045 | -628.391 |
| EBITDA | -16.585 | -59.224 | 400.178 | 678.622 | 240.106 | 180.503 | -158.045 | -628.391 |
| Resultat før skat | -82.061 | -112.982 | 349.163 | 625.864 | 181.121 | 124.835 | -384.789 | -641.776 |
| Årets resultat | -82.061 | -112.982 | 313.834 | 487.389 | 139.993 | 97.109 | -340.461 | -641.776 |
| Personaleomkostninger | 1.245.375 | 728.746 | 432.351 | 466.401 | 611.794 | 308.616 | 368.970 | 297.763 |
| Af- og nedskrivninger | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 200.000 | 0 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive virksomhed med handel af vin samt anden virksomhed, der efter direktionens skøn er forbundet dermed samt restaurantdrift. Selskabet forventes lukket i løbet af 2026.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.