Tømrermester Østergård ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
475.711 kr.+10,2%
Bruttofortjeneste 2021/22
+2,4%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2021/22
Nøgletal
2024/25-116.727 kr.
EBITDA
37,4%
Soliditetsgrad
1,5×
Likviditetsgrad
-74,0%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 183.882 kr.Fratrukket underskud 18.115 kr.40.436 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 67.567 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -70.181 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -15.501 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 24.675 kr.Fratrukket underskud 10.913 kr.5.412 kr.
2019Skattepligtig indkomst -10.913 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 38.598 | 2.739 | 141.447 | 61.705 | 29.815 | 132.723 | 108.379 | 20.335 |
| Omsætningsaktiver i alt | 168.931 | 98.159 | 235.478 | 167.192 | 82.997 | 249.935 | 435.752 | 340.509 |
| Anlægsaktiver i alt | 37.136 | 58.372 | 48.249 | 38.126 | 28.003 | 46.508 | 22.287 | 15.060 |
| Aktiver i alt | 206.067 | 156.531 | 283.727 | 205.318 | 111.000 | 296.443 | 458.039 | 355.569 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 124.497 | 85.258 | 181.617 | 116.521 | 77.813 | 213.253 | 226.165 | 222.411 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 7.326 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 131.823 | 85.258 | 181.617 | 116.521 | 77.813 | 213.253 | 226.165 | 222.411 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 24.245 | 21.273 | 50.110 | 38.797 | -16.813 | 33.190 | 181.741 | 83.158 |
| Årets resultat | 24.245 | -2.971 | 28.837 | -11.313 | -55.610 | 50.003 | 148.551 | -98.583 |
| Egenkapital i alt | 74.245 | 71.273 | 100.110 | 88.797 | 33.187 | 83.190 | 231.741 | 133.158 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 432.978 | 427.485 | 465.002 | 431.713 | 475.711 | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | 37.146 | -11.715 | -70.054 | 67.005 | 193.208 | -123.954 |
| EBITDA | — | — | 47.269 | -1.592 | -59.931 | 84.639 | 217.429 | -116.727 |
| Resultat før skat | — | — | 37.244 | -14.386 | -71.016 | 65.001 | 190.726 | -125.987 |
| Årets resultat | 24.245 | -2.971 | 28.837 | -11.313 | -55.610 | 50.003 | 148.551 | -98.583 |
| Personaleomkostninger | 394.243 | 423.965 | 417.733 | 433.305 | 535.642 | 552.251 | 542.514 | 475.419 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 10.123 | 10.123 | 10.123 | 17.634 | 24.221 | 7.227 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 2 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens formål er at drive tømrervirksomhed, samt anden efter direktionens skøn beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.