Murermester Martin Omel ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Omel Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 824.108 | 830.221 | 808.267 | 1.077.562 | 848.765 | 710.179 | 539.800 | 249.290 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.418.528 | 1.180.080 | 1.569.943 | 1.081.662 | 917.803 | 824.107 | 699.252 | 416.866 |
| Anlægsaktiver i alt | 163.529 | 403.498 | 410.920 | 310.773 | 124.797 | 169.018 | 200.423 | 168.583 |
| Aktiver i alt | 1.582.057 | 1.583.578 | 1.980.863 | 1.392.435 | 1.042.600 | 993.125 | 899.675 | 585.449 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 739.065 | 792.562 | 1.530.627 | 996.797 | 745.337 | 785.605 | 670.623 | 878.133 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 739.065 | 792.562 | 1.530.627 | 996.797 | 745.337 | 785.605 | 670.623 | 878.133 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 42.094 | 32.615 | 1.089 | 3.159 | 516 | 7.520 | 9.052 | -342.684 |
| Årets resultat | 792.094 | 690.521 | 358.474 | 342.070 | 237.357 | 157.004 | 171.532 | -351.735 |
| Egenkapital i alt | 842.094 | 782.615 | 441.089 | 393.159 | 290.516 | 207.520 | 229.052 | -292.684 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.481.769 | 3.989.613 | 3.666.989 | 3.551.887 | 3.343.769 | 2.488.827 | 2.758.559 | 2.601.004 |
| Resultat af primær drift | 1.015.561 | 888.682 | 472.789 | 445.794 | 308.584 | 201.324 | 218.365 | -450.863 |
| EBITDA | 1.064.631 | 976.346 | 592.514 | 575.941 | 410.560 | 295.739 | 296.960 | -386.023 |
| Resultat før skat | 1.015.478 | 885.684 | 468.032 | 439.946 | 304.303 | 201.467 | 219.888 | -450.695 |
| Årets resultat | 792.094 | 690.521 | 358.474 | 342.070 | 237.357 | 157.004 | 171.532 | -351.735 |
| Personaleomkostninger | 2.417.138 | 3.013.267 | 3.074.475 | 2.975.946 | 2.933.209 | 2.193.088 | 2.461.599 | 2.987.027 |
| Af- og nedskrivninger | 49.070 | 87.664 | 119.725 | 130.147 | 101.976 | 94.415 | 78.595 | 64.840 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 3 | 5 | 5 | 6 | 5 | 4 | 4 | 5 |
| Udbytte | 750.000 | 700.000 | 390.000 | 340.000 | 240.000 | 150.000 | 170.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er at drive murervirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på kr. 351.735, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en negativ egenkapital på kr. 292.684.Årets resultat anses som ultilfredsstillende trods et udfordrende år for branchen. Som følge af årets resultat har selskabet tabt mere end 50% af selskabskapitalen og er omfattet af kapitaltabsreglerne i selskabsloven. Det forventes at selskabskapitalen vil blive reetableret via selskabets fremtidige indtjening. Ledelsen aflægger årsrapporten med fortsat drift for øje på baggrund af ovenstående.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.