Tømrermester Hansen & Ballegaard ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet D. Ballegaard Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.474 | 565 | 898 | 289.294 | 306.128 | 0 | — | 95.355 |
| Omsætningsaktiver i alt | 661.941 | 877.153 | 1.536.130 | 3.302.035 | 3.782.121 | 2.545.240 | 6.143.132 | 6.424.300 |
| Anlægsaktiver i alt | 325.200 | 346.721 | 599.133 | 473.890 | 176.389 | 424.692 | 207.772 | 302.521 |
| Aktiver i alt | 987.141 | 1.223.874 | 2.135.263 | 3.775.925 | 3.958.510 | 2.969.932 | 6.350.904 | 6.726.821 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 696.528 | 882.707 | 1.596.942 | 2.797.180 | 1.695.118 | 2.077.601 | 4.278.588 | 4.060.926 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 696.528 | 882.707 | 1.596.942 | 2.797.180 | 1.695.118 | 2.077.601 | 4.278.588 | 4.060.926 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 211.210 | 260.767 | 209.689 | 644.599 | 947.357 | 809.011 | 1.943.359 | 2.471.771 |
| Årets resultat | 211.210 | 49.560 | 174.921 | 663.709 | 1.502.756 | -138.348 | 1.134.347 | 528.412 |
| Egenkapital i alt | 261.210 | 310.767 | 485.689 | 923.399 | 2.197.357 | 859.011 | 1.993.359 | 2.521.771 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 465.480 | 197.266 | 396.601 | 1.161.338 | 2.211.745 | 122.850 | 1.825.872 | 384.332 |
| Resultat af primær drift | 284.259 | 73.374 | 234.583 | 874.634 | 1.956.735 | -160.289 | 1.493.872 | 803.825 |
| Resultat før skat | 271.510 | 63.977 | 225.181 | 854.567 | 1.930.477 | -171.063 | 1.465.148 | 760.999 |
| Årets resultat | 211.210 | 49.560 | 174.921 | 663.709 | 1.502.756 | -138.348 | 1.134.347 | 528.412 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 5 | 4 | 5 | 8 | 12 | 12 | 15 | 24 |
| Udbytte | — | — | 226.000 | 228.800 | 1.200.000 | 0 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af drive tømrervirksomhedog dermed beslægtet virksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder iperioden, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Periodens udvikling og resultat anses for mindre tilfredsstillende.Ledelsen har efter statusdagen gennemført tiltag for at optimere selskabets drift i de kommende år.Selskabet har fortsat sin strategi om at have fokus på at tage et socialt ansvar med tilgange aflærlinge.Ledelsen har efter regnskabsafslutningen foretaget en selvanmeldelse til Skattestyrelsen omkringindbetalinger til det ledelsen opfattede som arbejdsgiver administrerede pensionsordninger, detvidste sig dog at være indbetaling til en opsparing af frie midler. Ledelsen har anmodetSkattestyrelsen om omgørelse. Konsekvensen af omgørelse er at selskabet skal afregne selskabsskatjf. oplysninger i noten om eventualposter. Det er ledelsens vurdering at forholdet ikke vil påvirke denfortsatte drift af selskabet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.