Muskelklinikken Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-18.696 kr.
Bruttofortjeneste 2023/24
Nøgletal
2025/2690,6%
Soliditetsgrad
8,8×
Likviditetsgrad
8,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst 380.179 kr.83.622 kr.
2023Skattepligtig indkomst 278.090 kr.61.160 kr.
2022Skattepligtig indkomst 18.492 kr.4.048 kr.
2021Skattepligtig indkomst 499.460 kr.109.868 kr.
2020Skattepligtig indkomst 303.061 kr.66.660 kr.
2019Skattepligtig indkomst 350.067 kr.Fratrukket underskud 7.465 kr.77.000 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 420.000 | 755.701 | 352.465 | 287.273 | 260.063 | 199.851 | 52.931 | 601.333 | 250.030 |
| Omsætningsaktiver i alt | 420.000 | 755.701 | 352.465 | 287.273 | 260.063 | 199.851 | 1.624.154 | 1.906.753 | 2.154.859 |
| Anlægsaktiver i alt | 442.859 | 396.052 | 964.904 | 2.356.808 | 2.176.735 | 2.262.202 | 1.250.000 | 1.250.000 | 1.250.000 |
| Aktiver i alt | 862.859 | 1.151.753 | 1.317.369 | 2.644.081 | 2.436.798 | 2.462.053 | 2.874.154 | 3.156.753 | 3.404.859 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 425.823 | 435.225 | 376.201 | 372.123 | 201.411 | 45.815 | 70.247 | 294.523 | 244.964 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 52.825 | 41.159 | 73.551 |
| Gældsforpligtelser i alt | 425.823 | 435.225 | 376.201 | 372.123 | 201.411 | 45.815 | 123.072 | 335.682 | 318.515 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -812.964 | -533.472 | 891.168 | 2.221.958 | 2.185.387 | 2.366.238 | 2.701.082 | 2.771.071 | 3.036.344 |
| Årets resultat | -812.964 | 279.492 | 224.640 | 421.965 | -36.571 | 180.851 | 334.843 | 69.988 | 265.273 |
| Egenkapital i alt | 437.036 | 716.528 | 941.168 | 2.271.958 | 2.235.387 | 2.416.238 | 2.751.082 | 2.821.071 | 3.086.344 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -18.696 | — | — |
| Resultat af primær drift | 0 | 0 | 0 | -11.817 | -11.792 | -12.436 | -18.696 | — | — |
| Resultat før skat | -814.606 | 273.495 | 213.196 | 469.676 | -101.030 | 192.418 | 379.279 | 69.965 | 298.863 |
| Årets resultat | -812.964 | 279.492 | 224.640 | 421.965 | -36.571 | 180.851 | 334.843 | 69.988 | 265.273 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at være holdingselskab samt varetage formueforvaltning og anden investeringsvirksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.