Tømrermesteren 2017 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
181.468 kr.-27,7%
Bruttofortjeneste 2025/26
+2,2%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/2629.235 kr.
EBITDA
80,6%
Soliditetsgrad
5,2×
Likviditetsgrad
0,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2022/23
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
2022/230 kr.
2021/22114.400 kr.
2020/21113.000 kr.
2019/20110.600 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -379 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -44.021 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 25.268 kr.5.544 kr.
2021Skattepligtig indkomst 356.538 kr.78.430 kr.
2020Skattepligtig indkomst 332.577 kr.Fratrukket underskud 17.719 kr.73.150 kr.
2019Skattepligtig indkomst -17.719 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 312.510 | 150.363 | 762.982 | 630.235 | 422.699 | 100.928 | 102.857 | 349.120 | 210.910 |
| Omsætningsaktiver i alt | 350.968 | 349.684 | 778.697 | 752.327 | 499.949 | 254.695 | 227.125 | 458.054 | 412.163 |
| Anlægsaktiver i alt | 113.800 | 91.040 | 95.632 | 76.506 | 61.205 | 48.964 | 39.171 | 29.378 | 0 |
| Aktiver i alt | 464.768 | 440.724 | 874.329 | 828.833 | 561.154 | 303.659 | 266.296 | 487.432 | 412.163 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 318.910 | 403.127 | 570.146 | 290.664 | 185.479 | 80.232 | 43.171 | 152.431 | 79.810 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 72.485 | — | — | — | 2.367 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 318.910 | 403.127 | 570.146 | 363.149 | 185.479 | 80.232 | 43.171 | 154.798 | 79.810 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 94.293 | -12.403 | 143.340 | 302.489 | 210.287 | 173.427 | 173.125 | 282.160 | 282.353 |
| Årets resultat | 94.293 | -12.403 | 266.343 | 272.149 | 22.198 | -36.860 | -302 | 109.035 | 193 |
| Egenkapital i alt | 144.293 | 37.597 | 303.940 | 465.489 | 374.687 | 223.427 | 223.125 | 332.160 | 332.353 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 152.893 | 191.360 | 797.962 | 1.057.304 | 439.284 | 333.572 | 284.788 | 250.829 | 181.468 |
| Resultat af primær drift | 124.443 | -17.025 | 349.678 | 361.556 | 34.041 | -44.749 | -904 | 139.759 | -143 |
| EBITDA | 152.893 | 5.735 | 373.586 | 380.682 | 49.342 | -32.508 | 8.889 | 149.552 | 29.235 |
| Resultat før skat | 122.654 | -17.866 | 343.634 | 350.531 | 28.535 | -46.742 | -543 | 139.830 | 181 |
| Årets resultat | 94.293 | -12.403 | 266.343 | 272.149 | 22.198 | -36.860 | -302 | 109.035 | 193 |
| Personaleomkostninger | 0 | 185.625 | 424.376 | 676.622 | 389.942 | 366.080 | 275.899 | 101.277 | 152.233 |
| Af- og nedskrivninger | 28.450 | 22.760 | 23.908 | 19.126 | 15.301 | 12.241 | 9.793 | 9.793 | 29.378 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | — | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at drive tømrer- og snedkervirksomhed og dermed beslægtet områder.
Årets resultat anses for utilfredsstillende.For det kommende år forventes et bedre resultat.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.