Nordic Hotels & Resorts A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Choice Hotels & Resorts A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | 306.902 | 359.356 | 326.657 | 5.352.597 | 634.221 | 782.651 |
| Anlægsaktiver i alt | 500.000 | 0 | 0 | 0 | — | 440.000 | 440.000 | 600.000 |
| Aktiver i alt | 500.000 | 0 | 306.902 | 359.356 | 326.657 | 5.792.597 | 1.074.221 | 1.382.651 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 350.305 | 665.446 | 969.602 | 1.027.003 | 998.350 | 6.580.886 | 2.407.712 | 2.582.854 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 350.305 | 665.446 | 969.602 | 1.027.003 | 998.350 | 6.580.886 | 2.407.712 | 2.582.854 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | -350.305 | -1.165.446 | -1.162.700 | -1.167.647 | -1.171.693 | -1.288.289 | -1.833.491 | -1.700.203 |
| Årets resultat | -350.305 | -815.141 | 2.746 | -4.947 | -4.046 | -116.596 | -545.202 | 133.290 |
| Egenkapital i alt | 149.695 | -665.446 | -662.700 | -667.647 | -671.693 | -788.289 | -1.333.491 | -1.200.203 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -345.253 | -311.950 | -13.798 | 9.625 | 7.807 | -82.026 | -32.737 | 14.359 |
| Resultat af primær drift | -345.253 | — | — | — | — | — | — | 14.359 |
| Resultat før skat | -350.305 | — | — | — | -4.254 | -150.477 | -643.368 | -44.834 |
| Årets resultat | -350.305 | -815.141 | 2.746 | -4.947 | -4.046 | -116.596 | -545.202 | 133.290 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive hotel- og restaurationsvirksomhed, yde konsulent- og administrationsbistand til en sådan virksomhed, at eje kapitalandele i selskaber med lignende formål samt dermed beslægtet virksomhed.Selskabet har tabt selskabskapitalen og er derfor omfattet af bestemmelserne i selskabsloven om Ledelsen forventer at kapitalen reetableres ved egen indtjening, alternativt kapitaltilførsel fra kapitalejerne. Selskabets fortsatte drift er afhængig af tilførsel af yderligere likviditet. Selskabet har modtaget en finansiel støtteerklæring fra selskabets kapitalejere om finansiel støtte frem til 31.12.2026, hvor der henvises til nærmere omtale i årsrapportens note 5. På dette grundlag er årsrapporten for 2025 aflagt under forudsætning om fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.