Henla Holding, Støvring ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 114.000 kr. (6% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Omsætningsaktiver i alt | 715 | 715 | 179.389 | 150.748 | 358.868 |
| Anlægsaktiver i alt | 17.466.076 | 17.433.538 | 18.426.397 | 19.005.996 | 20.793.568 |
| Aktiver i alt | 17.466.791 | 17.434.253 | 18.605.786 | 19.156.744 | 21.152.436 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 106.650 | 109.060 | 397.533 | 482.106 | 813.283 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 106.650 | 109.060 | 397.533 | 482.106 | 813.283 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 16.831.999 | 16.829.589 | 16.719.790 | 16.606.576 | 16.369.519 |
| Årets resultat | 478.142 | -34.948 | 991.060 | 576.985 | 1.777.515 |
| Egenkapital i alt | 17.360.141 | 17.325.193 | 18.208.253 | 18.674.638 | 20.339.153 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -3.250 | -3.125 | -3.188 | -3.375 | -3.875 |
| Resultat af primær drift | -3.250 | -3.125 | -3.188 | -3.375 | -3.875 |
| Resultat før skat | 477.427 | -35.663 | 989.671 | 576.237 | 1.774.647 |
| Årets resultat | 478.142 | -34.948 | 991.060 | 576.985 | 1.777.515 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | — | — | — |
| Udbytte | — | — | — | — | 114.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets formål er at drive holdingvirksomhed og hermed beslægtet virksomhed.
Årets bruttotab udgør -4 t.kr. mod -3 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 1.778 t.kr. mod 577 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.