Murermester Kasper Rasmussen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
2.770.020 kr.+12,6%
Bruttofortjeneste 2025
+72,6%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2018–2025
Nøgletal
2025171.373 kr.
EBITDA
-13,1%
Soliditetsgrad
0,7×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 102.865 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -222.262 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -1.233.134 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 254.117 kr.55.902 kr.
2020Skattepligtig indkomst 89.642 kr.Fratrukket underskud 130.892 kr.19.712 kr.
2019Skattepligtig indkomst -97.671 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 14.526 | 1.561 | 0 | 12.423 | 18.236 | 7.296 | 9.849 | 4.454 |
| Omsætningsaktiver i alt | 178.790 | 222.285 | 462.233 | 674.443 | 428.080 | 969.356 | 1.357.857 | 1.066.538 |
| Anlægsaktiver i alt | 35.955 | 29.330 | 42.655 | 51.051 | 25.526 | 123.633 | 266.734 | 229.440 |
| Aktiver i alt | 214.745 | 251.615 | 504.888 | 725.494 | 453.606 | 1.092.989 | 1.624.591 | 1.295.978 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 250.020 | 396.669 | 452.951 | 432.959 | 1.446.852 | 1.051.824 | 1.735.939 | 1.465.821 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 23.270 | 36.414 | 0 | — | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 250.020 | 396.669 | 476.221 | 469.373 | 1.446.852 | 1.051.824 | 1.735.939 | 1.465.821 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 40.001 | 40.001 | 40.001 | 40.001 | 40.001 |
| Overført resultat | -35.276 | -145.055 | 28.286 | 216.120 | -1.033.247 | 1.164 | -151.349 | -209.844 |
| Årets resultat | -35.276 | -109.779 | 173.341 | 215.834 | -1.249.367 | -264.534 | -271.834 | -58.495 |
| Egenkapital i alt | -35.275 | -145.054 | 28.287 | 256.121 | -993.246 | 41.165 | -111.348 | -169.843 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 60.696 | 2.600 | 293.831 | 395.481 | 83.121 | 1.641.833 | 2.459.425 | 2.770.020 |
| Resultat af primær drift | -30.508 | -94.277 | 224.165 | 271.078 | -1.248.720 | -265.018 | -196.587 | 118.079 |
| EBITDA | — | — | — | — | -1.223.194 | -254.809 | -171.857 | 171.373 |
| Resultat før skat | -42.127 | -105.798 | 196.303 | 271.740 | -1.249.367 | -313.432 | -270.474 | -60.664 |
| Årets resultat | -35.276 | -109.779 | 173.341 | 215.834 | -1.249.367 | -264.534 | -271.834 | -58.495 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 1.306.315 | 1.896.642 | 2.631.282 | 2.598.647 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 25.526 | 10.209 | 24.730 | 53.294 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 2 | — | — | 6 | 7 | 5 |
| Udbytte | — | — | — | — | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive murervirksomhed samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-01-2025 - 31-12-2025 udviser et resultat på kr. -58.495, og selskabets balance pr. 31-12-2025 udviser en balancesum på kr. 1.295.978, og en egenkapital på kr. -169.843.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.