Lavi Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 111 | 2.973 | 11.766 | 4.477 | 3.931.724 | 283.720 | 1.339.838 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.301 | 874.236 | 897.640 | 797.765 | 7.822.368 | 9.934.196 | 18.119.177 | 22.403.621 |
| Anlægsaktiver i alt | 410.752 | 23.643 | 0 | — | 843.630 | 893.027 | 798.958 | 674.925 |
| Aktiver i alt | 414.053 | 897.879 | 897.640 | 797.765 | 8.665.998 | 10.827.223 | 18.918.135 | 23.078.546 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 282.035 | 795.510 | 844.307 | 1.025.867 | 6.514.039 | 5.941.170 | 11.857.693 | 14.120.203 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 282.035 | 795.510 | 844.307 | 1.025.867 | 6.514.039 | 5.941.170 | 11.857.693 | 14.120.203 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 81.266 | 62.369 | 13.333 | -268.102 | 1.328.036 | 3.394.059 | 4.892.378 | 6.370.375 |
| Årets resultat | 132.017 | -29.649 | -49.036 | -281.435 | 1.596.138 | 2.066.023 | 1.498.319 | 1.477.997 |
| Egenkapital i alt | 132.018 | 102.369 | 53.333 | -228.102 | 1.368.036 | 3.434.059 | 4.932.378 | 6.410.375 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -62.589 | -20.191 | -8.396 | -229.177 | 13.894.660 | 18.590.727 | 21.319.216 | 29.001.093 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | 2.982.736 | 2.984.104 | 2.386.640 | 2.941.238 |
| EBITDA | — | — | — | — | 3.053.962 | 3.165.959 | 2.581.700 | 3.135.271 |
| Resultat før skat | 132.017 | -29.649 | -49.036 | -281.435 | 2.668.679 | 2.734.094 | 2.174.389 | 1.897.901 |
| Årets resultat | 132.017 | -29.649 | -49.036 | -281.435 | 1.596.138 | 2.066.023 | 1.498.319 | 1.477.997 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 10.840.698 | 15.424.768 | 18.737.516 | 25.865.822 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 71.226 | 181.855 | 195.060 | 194.033 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 21 | 31 | 34 | 51 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består i at drive tømrervirksomhed samt anden i forbindelse hermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 1.477.997, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 6.410.375.Selskabets toplinje er vækstet med næsten 25% fra 2024 til 2025. Væksten har medført øgede pengebindinger, hvorfor likviditeten er anstrengt. Selskabet er finansieret via betalingsordning med Skattestyrelsen, kredit hos leverandører samt kassekredit hos banken. Det er en forudsætning for selskabets fortsatte drift, at finansieringsaftalerne opretholdes, således at væksten for 2026 kan gennemføres som planlagt. Selskabets kapitalejer har desuden tilkendegivet at ville tilføre yderligere kapital til selskabet, såfremt det måtte være nødvendigt. Årsregnskaber er på baggrund heraf aflagt under forudsætning om fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.