Houe Smed & VVS ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
3.187.698 kr.+18,5%
Bruttofortjeneste 2025
+4,4%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2025
Nøgletal
2025554.834 kr.
EBITDA
35,6%
Soliditetsgrad
1,5×
Likviditetsgrad
19,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Houe Smed Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 7.679 | 7.577 | 4.742 | 619.633 | 5.993 | 7.143 | 3.942 | 6.343 | 3.727 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 2.653.001 | 3.726.290 | 4.418.658 |
| Anlægsaktiver i alt | 429.199 | 335.359 | 487.229 | 405.783 | 317.345 | 258.907 | 204.309 | 349.636 | 295.946 |
| Aktiver i alt | 3.542.799 | 3.548.663 | 3.676.681 | 3.249.608 | 3.241.548 | 3.524.033 | 2.857.310 | 4.075.926 | 4.714.604 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.603.501 | 2.448.156 | 2.259.421 | 1.718.231 | 1.822.779 | 1.952.154 | 1.409.117 | 2.724.296 | 2.995.097 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 89.515 | 135.795 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.603.501 | 2.448.156 | 2.348.936 | 1.854.026 | 1.822.779 | 1.952.154 | 1.409.117 | 2.724.296 | 2.995.097 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 844.399 | 1.012.292 | 1.233.603 | 1.327.952 | 1.353.276 | 1.497.675 | 1.398.193 | 1.301.630 | 1.630.312 |
| Årets resultat | 198.554 | 167.893 | 221.311 | 94.349 | 25.325 | 144.399 | -99.482 | -96.563 | 328.682 |
| Egenkapital i alt | 894.399 | 1.062.292 | 1.283.603 | 1.377.952 | 1.403.276 | 1.547.675 | 1.448.193 | 1.351.630 | 1.680.312 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.263.529 | 2.832.342 | 2.847.825 | 2.192.634 | 2.915.361 | 2.797.560 | 1.917.644 | 2.689.362 | 3.187.698 |
| Resultat af primær drift | 366.009 | 314.234 | 344.820 | 130.235 | 92.352 | 238.627 | -70.426 | -21.506 | 501.144 |
| EBITDA | 456.009 | 408.074 | 451.261 | 272.641 | 180.790 | 297.065 | -15.828 | 49.167 | 554.834 |
| Resultat før skat | 257.324 | 219.402 | 285.534 | 80.482 | 32.484 | 185.189 | -127.481 | -123.464 | 425.162 |
| Årets resultat | 198.554 | 167.893 | 221.311 | 94.349 | 25.325 | 144.399 | -99.482 | -96.563 | 328.682 |
| Personaleomkostninger | 1.807.520 | 2.424.268 | 2.396.564 | 1.919.993 | 2.734.571 | 2.500.495 | 1.933.472 | 2.640.195 | 2.632.864 |
| Af- og nedskrivninger | 90.000 | 93.840 | 106.441 | 142.406 | 88.438 | 58.438 | 54.598 | 70.673 | 53.690 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 10 | 10 | 10 | 7 | 7 | 8 | 6 | 8 | 8 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er smede- og VVS arbejde.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.