Clovis Oncology Denmark ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2018- Bruttofortjeneste
- 4.455.865 kr.
- Resultat af primær drift
- 176.430 kr.
- Årets resultat
- 21.308 kr.
- Egenkapital
- 150.689 kr.
- Aktiver i alt
- 1.107.849 kr.
- Ansatte
- 2
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2018–2023
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 80.647 | 821.385 | 1.347.574 | 990.633 | 1.509.940 | 890.281 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.107.849 | 826.862 | 1.390.428 | 1.125.175 | 1.640.048 | 902.281 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 1.107.849 | 826.862 | 1.390.428 | 1.125.175 | 1.640.048 | 902.281 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 957.160 | 618.032 | 981.461 | 826.113 | 2.024.377 | 1.008.486 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 156.241 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 957.160 | 618.032 | 1.137.702 | 826.113 | 2.024.377 | 1.008.486 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 100.689 | 158.830 | 202.726 | 249.062 | -434.329 | -406.205 |
| Årets resultat | 21.308 | 65.187 | 43.896 | 46.336 | -683.391 | -1.290.249 |
| Egenkapital i alt | 150.689 | 208.830 | 252.726 | 299.062 | -384.329 | -356.205 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 4.455.865 | 1.924.969 | 1.657.621 | 1.539.039 | 1.268.076 | -1.276.497 |
| Resultat af primær drift | 176.430 | 108.873 | 94.704 | 88.152 | -660.174 | -1.285.492 |
| Resultat før skat | 35.937 | 85.287 | 57.666 | 56.048 | -681.842 | -1.290.249 |
| Årets resultat | 21.308 | 65.187 | 43.896 | 46.336 | -683.391 | -1.290.249 |
| Personaleomkostninger | 4.279.435 | 1.816.096 | 1.562.917 | 1.450.887 | 1.928.250 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Description of key activities of the company The company had no activities during 2023.
The company has decided to be voluntarily liquidated in 2024, which is why all assets are measured at realisable value. In 2023 the company received a 1,3 million DKK debt remission. The company has received letter of support from the UK parent company Clovis Oncology UK Limited stating that Clovis Oncology UK Limited will support the company financially with cash so the company can pay all the company’s liabilities.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.