Refshøj Byg og Montage ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.197.973 kr.-50,0%
Bruttofortjeneste 2025
-4,8%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2025
Nøgletal
2025-198.042 kr.
EBITDA
18,0%
Soliditetsgrad
1,1×
Likviditetsgrad
-149,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 117.132 kr.Fratrukket underskud 153.474 kr.25.762 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 82.426 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -202.257 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -33.643 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 529.506 kr.116.490 kr.
2019Skattepligtig indkomst 86.783 kr.Fratrukket underskud 110.789 kr.19.074 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 78.219 | 617.885 | 27.514 | 0 | — | — | 44.443 |
| Omsætningsaktiver i alt | 707.449 | 661.305 | 921.712 | 1.906.475 | 911.874 | 899.017 | 1.145.003 | 1.728.055 | 987.104 |
| Anlægsaktiver i alt | 496.138 | 420.261 | 416.451 | 398.550 | 495.422 | 419.588 | 267.067 | 259.554 | 143.965 |
| Aktiver i alt | 1.203.587 | 1.081.566 | 1.338.163 | 2.305.025 | 1.407.296 | 1.318.605 | 1.412.070 | 1.987.609 | 1.131.069 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 750.626 | 798.947 | 994.168 | 1.580.923 | 760.804 | 1.023.371 | 1.066.172 | 1.454.023 | 927.762 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 102.811 | 73.969 | 41.191 | 13.285 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 853.437 | 872.916 | 1.035.359 | 1.594.208 | 760.804 | 1.023.371 | 1.066.172 | 1.454.023 | 927.762 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 23.578 | -86.985 | 451 | 405.350 | 350.325 | 61.967 | 107.393 | 273.218 | 3.307 |
| Årets resultat | 23.578 | -110.563 | 87.436 | 404.899 | -55.025 | -288.357 | 45.426 | 165.825 | -303.178 |
| Egenkapital i alt | 256.845 | 146.282 | 233.718 | 638.617 | 583.592 | 295.234 | 340.660 | 506.485 | 203.307 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.774.906 | 1.952.926 | 2.015.874 | 2.938.292 | 3.166.239 | 2.653.599 | 2.518.279 | 2.395.576 | 1.197.973 |
| Resultat af primær drift | 49.777 | -116.500 | 154.106 | 614.783 | -245 | -318.979 | 87.028 | 285.881 | -267.605 |
| EBITDA | 111.573 | -40.623 | 232.599 | 701.964 | 106.009 | -216.812 | 183.532 | 375.303 | -198.042 |
| Resultat før skat | 32.108 | -141.500 | 113.228 | 524.503 | -64.325 | -351.257 | 50.664 | 213.450 | -330.279 |
| Årets resultat | 23.578 | -110.563 | 87.436 | 404.899 | -55.025 | -288.357 | 45.426 | 165.825 | -303.178 |
| Personaleomkostninger | 1.663.333 | 1.993.549 | 1.783.275 | 2.236.328 | 3.056.777 | 2.858.744 | 2.303.080 | 2.020.273 | 1.394.989 |
| Af- og nedskrivninger | 61.796 | 75.877 | 78.493 | 87.181 | 106.254 | 102.167 | 96.504 | 89.422 | 69.563 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 6 | 7 | 7 | 9 | 10 | 8 | 7 | 5 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i tømrer- og snedkervirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2025 - 31. december 2025 udviser et resultat på kr. -303.178, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en balancesum på kr. 1.131.069, og en egenkapital på kr. 203.307.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.