CL Hellerup ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 104.056 | 221.088 | 133.729 | 183.203 | 82.198 | 118.920 | 45.958 |
| Omsætningsaktiver i alt | 213.326 | 342.688 | 667.371 | 957.382 | 871.773 | 1.058.425 | 664.143 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 35.404 | 35.404 | 190.000 | 284.271 | 90.000 | 90.000 |
| Aktiver i alt | 213.326 | 378.092 | 702.775 | 1.147.382 | 1.156.044 | 1.148.425 | 754.143 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 110.110 | 258.158 | 632.966 | 1.038.199 | 1.077.844 | 1.270.365 | 1.501.464 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 110.110 | 258.158 | 632.966 | 1.038.199 | 1.077.844 | 1.270.365 | 1.501.464 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 1 | 42.523 | 42.523 | 42.523 |
| Overført resultat | 77.411 | 77.411 | 27.286 | 66.660 | 35.677 | -164.463 | -789.844 |
| Årets resultat | 103.215 | 16.718 | -50.124 | 39.374 | -30.983 | -200.140 | -625.381 |
| Egenkapital i alt | 103.216 | 119.934 | 69.809 | 109.183 | 78.200 | -121.940 | -747.321 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 575.944 | 1.214.184 | 2.019.131 | 2.374.784 | 3.171.079 | 1.949.807 | 1.440.529 |
| Resultat af primær drift | 132.655 | 21.934 | -61.215 | 55.180 | -34.105 | -186.128 | -582.502 |
| EBITDA | — | — | — | — | 14.541 | -186.128 | — |
| Resultat før skat | 132.453 | 21.426 | -63.789 | 51.185 | -38.794 | -200.140 | -625.381 |
| Årets resultat | 103.215 | 16.718 | -50.124 | 39.374 | -30.983 | -200.140 | -625.381 |
| Personaleomkostninger | 443.289 | 1.192.250 | 2.080.346 | 2.319.604 | 3.156.538 | 2.135.935 | 2.023.031 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 48.646 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 2 | 4 | 6 | 7 | 8 | 5 | 5 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er detailhandel med tekstiler, beklædningsartikler og fodtøj fra stadepladser og markeder.
Selskabets resultatopgørelse for 2023/24 udviser et underskud på kr. 625.381, og selskabets balance pr. 30. juni 2024 udviser en negativ egenkapital på kr. 747.321. Selskabet har tabt egenkapitalen og selskabets ledelse er opmærksomme på reglerne omkring kapitaltab. Ledelsen forventer at egenkapitalen reetableres via egen drift i de kommende år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.