Runners Lab ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.232.414 kr.+103,1%
Bruttofortjeneste 2020
+443,4%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2020
Nøgletal
2021-0,3%
Overskudsgrad
13,9%
Soliditetsgrad
1,1×
Likviditetsgrad
-4,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20212021Skattepligtig indkomst -19.087 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 213.525 kr.46.970 kr.
2019Skattepligtig indkomst 341.536 kr.75.130 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 77.940 | 378.571 | 295.791 | 417.424 | 2.660 |
| Omsætningsaktiver i alt | 83.572 | 403.157 | 1.493.136 | 2.688.755 | 4.467.482 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 250.713 | 258.970 |
| Aktiver i alt | 83.572 | 403.157 | 1.493.136 | 2.939.468 | 4.726.452 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 25.890 | 165.223 | 971.239 | 2.177.279 | 4.062.584 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 22.000 | 70.163 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 25.890 | 165.223 | 993.239 | 2.247.442 | 4.062.584 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 7.682 | 187.934 | 449.897 | 636.939 | 607.681 |
| Årets resultat | 7.682 | 180.252 | 261.963 | 187.042 | -29.258 |
| Egenkapital i alt | 57.682 | 237.934 | 499.897 | 686.939 | 657.681 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Omsætning | — | — | — | — | 11.203.816 |
| Bruttofortjeneste | 7.682 | 231.632 | 606.785 | 1.232.414 | — |
| Resultat af primær drift | — | — | 342.695 | 238.550 | — |
| EBITDA | — | — | — | 266.927 | — |
| Resultat før skat | 7.682 | 231.117 | 338.104 | 238.199 | -28.158 |
| Årets resultat | 7.682 | 180.252 | 261.963 | 187.042 | -29.258 |
| Personaleomkostninger | — | — | 264.090 | 965.487 | 1.633.394 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 28.377 | 58.998 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | 2 | 3 | 5 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets formål er at drive detailhandel og anden hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.