Onward ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Skabelon Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 8.403 | 7.096 | 2.145 | 53 | 4.800 | 47.313 | 133.855 | 143.949 | 232.642 |
| Omsætningsaktiver i alt | 14.541 | 23.288 | 41.481 | 21.377 | 115.737 | — | 295.837 | 378.022 | 441.650 |
| Anlægsaktiver i alt | 22.672 | 14.036 | 36.488 | 69.609 | 100.297 | 107.151 | 218.365 | 317.528 | 301.264 |
| Aktiver i alt | 37.213 | 37.324 | 77.969 | 90.986 | 216.034 | 241.972 | 514.202 | 695.550 | 742.914 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 61.655 | 128.704 | 226.865 | 325.664 | 435.089 | 507.111 | 824.069 | 720.937 | 772.024 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 61.655 | 128.704 | 226.865 | 325.664 | 435.089 | 507.111 | 824.069 | 720.937 | 772.024 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -24.443 | -91.381 | -148.897 | -234.679 | -259.055 | -305.139 | -349.867 | -88.459 | -69.110 |
| Årets resultat | -24.443 | -66.938 | -57.516 | -85.537 | -24.805 | -46.084 | -44.728 | 261.408 | 19.349 |
| Egenkapital i alt | -24.442 | -91.380 | -148.896 | -234.678 | -219.055 | -265.139 | -309.867 | -48.459 | -29.110 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -18.968 | -58.186 | 92.002 | 224.819 | 407.848 | 1.107.233 | 1.622.911 | 2.676.526 | 2.613.303 |
| Resultat af primær drift | -22.207 | -66.822 | -55.777 | -83.753 | -23.039 | -30.478 | -84.525 | 402.572 | 9.313 |
| EBITDA | -18.968 | -58.186 | -48.293 | -83.753 | 10.393 | 14.328 | -36.447 | 495.973 | 96.090 |
| Resultat før skat | -24.443 | -66.938 | -57.516 | — | — | -52.467 | -104.462 | 380.671 | -9.776 |
| Årets resultat | -24.443 | -66.938 | -57.516 | -85.537 | -24.805 | -46.084 | -44.728 | 261.408 | 19.349 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 308.572 | 397.455 | 1.092.905 | 1.511.370 | 2.163.362 | 2.517.213 |
| Af- og nedskrivninger | 3.239 | 8.636 | 7.484 | 0 | 33.432 | 44.806 | 48.078 | 93.401 | 86.777 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 2 | 15 | 3 | 4 | 5 | 6 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af cykelbude, der primært leverer brød og bagværk til restauratører.
Virksomheden har tidligere år haft underskud og negativ egenkapital. Årets resultat efter skat udgør 19 tkr. mod 261 tkr. sidste år, hvilket fortsat medfører en forbedring af egenkapitalen, der udgør -29 tkr. mod -48 tkr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for værende tilfredsstillende. Virksomheden har vækstet i 2024-2025, hvilket ligeledes er tilfældet for den forløbne periode i 2026. Egenkapitalen og likviditeten er forbedret. Med udgangspunkt i den positive udvikling, vurderer ledelsen, at selskabet er going concern. Dette sammenholdt med positive aftaler med selsakbets kreditorer omkring afdragsordninger, danner grundlag for ledelsens vurdering af selskabets evne til at fortsætte driften.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.