Hammerthor A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
-18.000 kr.+0,0%
Bruttofortjeneste 2025/26
Nøgletal
2025/2697,3%
Soliditetsgrad
37×
Likviditetsgrad
1,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 28318995.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 461 | 5.745 | 5.103 | 9.204 | 5.868.808 | 6.045.000 | 6.236.000 | 6.307.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.345.741 | 5.398.799 | 5.525.442 | 5.657.795 | 5.803.766 | 5.960.417 | 6.113.000 | 6.276.000 | 6.406.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 92.024 | 140.732 | 112.439 | 84.147 | 55.855 | 27.563 | 1.000 | 1.000 | 1.000 |
| Aktiver i alt | 5.437.765 | 5.539.531 | 5.637.881 | 5.741.942 | 5.859.621 | 5.987.980 | 6.114.000 | 6.277.000 | 6.407.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 17.000 | 30.555 | 37.955 | 47.918 | 67.698 | 88.417 | 117.000 | 145.000 | 172.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 17.000 | 30.555 | 37.955 | 47.918 | 67.698 | 88.417 | 117.000 | 145.000 | 172.000 |
| Selskabskapital | 632.000 | 632.000 | 632.000 | 632.000 | 632.000 | 632.000 | 632.000 | 632.000 | 632.000 |
| Overført resultat | 4.788.765 | 4.876.976 | 4.967.926 | 5.062.024 | 5.159.923 | 5.267.563 | 5.365.000 | 5.500.000 | 5.603.000 |
| Årets resultat | 65.848 | 88.211 | 90.950 | 94.098 | 97.899 | 107.640 | 97.000 | 135.000 | 103.000 |
| Egenkapital i alt | 5.420.765 | 5.508.976 | 5.599.926 | 5.694.024 | 5.791.923 | 5.899.563 | 5.997.000 | 6.132.000 | 6.235.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -16.258 | -17.525 | -16.893 | -17.141 | -16.756 | -17.300 | -17.000 | -18.000 | -18.000 |
| Resultat af primær drift | -31.702 | -45.817 | -45.185 | -45.433 | -45.048 | -45.592 | -44.000 | -18.000 | — |
| EBITDA | -16.258 | -17.525 | -16.893 | -17.141 | -16.756 | -17.300 | -17.000 | -18.000 | — |
| Resultat før skat | 84.420 | 113.092 | 116.603 | 120.638 | 125.513 | 135.180 | 124.000 | 174.000 | 132.000 |
| Årets resultat | 65.848 | 88.211 | 90.950 | 94.098 | 97.899 | 107.640 | 97.000 | 135.000 | 103.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 15.444 | 28.292 | 28.292 | 28.292 | 28.292 | 28.292 | 27.000 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i handel med tekstilbeklædning og hermed beslægtet aktivitet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.