Tandlægeholdingselskabet Per Guldbæk ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
0 kr.
Omsætning 2022
Nøgletal
202330,7%
Soliditetsgrad
1,4×
Likviditetsgrad
169,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2019
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
20190 kr.
201820.000 kr.
20170 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -21.963 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 110.029 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -32.746 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -63.060 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 935 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 192 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 77.127 | 78.705 | 95.774 | 241.587 | 68.628 | 145.195 | 115.575 |
| Omsætningsaktiver i alt | 77.127 | 94.731 | 105.774 | 245.587 | 83.634 | 145.195 | 211.281 |
| Anlægsaktiver i alt | 121.716 | 24.780 | 183.066 | 189.147 | 161.841 | 78.464 | 0 |
| Aktiver i alt | 198.843 | 119.511 | 288.840 | 434.734 | 245.475 | 223.659 | 211.281 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 67.972 | 47.254 | 236.583 | 382.477 | 257.874 | 268.750 | 146.345 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 67.972 | 47.254 | 236.583 | 382.477 | 257.874 | 268.750 | 146.345 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 80.871 | 2.257 | 2.257 | 2.257 | -62.399 | -95.091 | 14.936 |
| Årets resultat | 80.871 | -58.614 | 0 | 0 | -64.656 | -32.692 | 110.027 |
| Egenkapital i alt | 130.871 | 72.257 | 52.257 | 52.257 | -12.399 | -45.091 | 64.936 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | -48.309 |
| Resultat af primær drift | -478.870 | -796.969 | -904.461 | — | -749.779 | -712.629 | -666.806 |
| Resultat før skat | 104.846 | -58.614 | 0 | 0 | — | — | — |
| Årets resultat | 80.871 | -58.614 | 0 | 0 | -64.656 | -32.692 | 110.027 |
| Personaleomkostninger | 462.000 | 736.450 | 803.699 | 770.699 | 690.000 | 666.952 | 618.497 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
| Udbytte | 0 | 20.000 | 0 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets formål er at besidde ejerandele i et tandlægeinteressentskab.
Selskabet har solgt sin kapitalandel pr. 31. december 2023 og forventes opløst inden udgangen af 2024.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.