BG Investment ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Bargroup Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 0 | 20.139 | 30 | 1.014.961 | 1.423.250 | 118.997 |
| Omsætningsaktiver i alt | 81.000 | 108.084 | 135.018 | 145.179 | 1.132.382 | 3.305.743 | 10.386.949 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.500.000 | 2.656.782 | 2.596.170 | 4.187.183 | 2.508.476 | 4.543.223 | 3.982.917 |
| Aktiver i alt | 2.581.000 | 2.764.866 | 2.731.188 | 4.332.362 | 3.640.858 | 7.848.966 | 14.369.866 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.337.000 | 2.063.468 | 1.540.524 | 240.110 | 486.204 | 2.949.555 | 2.236.526 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 2.434.371 | 0 | 244.200 | 1.822.178 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.337.000 | 2.063.468 | 1.540.524 | 2.674.481 | 486.204 | 3.193.755 | 4.058.704 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 194.000 | 651.398 | 1.140.664 | 1.607.881 | 3.104.654 | 4.605.211 | 10.261.162 |
| Årets resultat | 194.000 | 457.154 | 489.265 | 467.217 | 1.496.773 | 1.500.557 | 5.655.951 |
| Egenkapital i alt | 244.000 | 701.398 | 1.190.664 | 1.657.881 | 3.154.654 | 4.655.211 | 10.311.162 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 383.000 | 666.712 | 687.805 | 678.514 | 961.075 | 1.103.955 | 1.036.698 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 252.000 | 584.336 | 627.645 | 610.415 | 1.693.387 | 1.744.757 | 5.901.062 |
| Årets resultat | 194.000 | 457.154 | 489.265 | 467.217 | 1.496.773 | 1.500.557 | 5.655.951 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at eje kapitalandele i Julian Administration, Storms Pakhus A/S , Julian Drift A/S og Saga Five A/S samt hermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2023/24 udviser et overskud på DKK 5.655.951, og selskabets balance pr. 30. juni 2024 udviser en egenkapital på DKK 10.311.162.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.