Herning Ny Mølle ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (14% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 132.028 | 0 | 140.048 | 0 | — | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.168.784 | 4.032.018 | 4.629.434 | 5.072.605 | 4.115.577 | 5.131.616 | 4.796.115 | 12.705.806 | 13.147.017 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.591.554 | 6.219.945 | 5.425.738 | 7.992.838 | 9.791.231 | 9.727.310 | 11.518.357 | 2.210.488 | 2.172.306 |
| Aktiver i alt | 10.760.338 | 10.251.963 | 10.055.172 | 13.065.443 | 13.906.808 | 14.858.926 | 16.314.472 | 14.916.294 | 15.319.323 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 330.736 | 799.440 | 56.601 | 1.767.528 | 1.589.441 | 1.502.588 | 1.854.714 | 751.259 | 173.049 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 330.736 | 799.440 | 56.601 | 1.767.528 | 1.589.441 | 1.502.588 | 1.854.714 | 751.259 | 173.049 |
| Selskabskapital | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 |
| Overført resultat | 9.729.602 | 8.852.523 | 9.398.571 | 10.697.915 | 11.715.204 | 12.638.538 | 13.737.758 | 13.430.035 | 14.387.474 |
| Årets resultat | -824.945 | -877.079 | 546.048 | 1.299.344 | 1.017.289 | 1.041.134 | 1.221.220 | -172.723 | 1.116.239 |
| Egenkapital i alt | 10.429.602 | 9.452.523 | 9.998.571 | 11.297.915 | 12.315.204 | 13.356.338 | 14.459.758 | 14.165.035 | 15.146.274 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -288.576 | 155.545 | -3.957 | -66.263 | 28.437 | 118.121 | 127.318 | 141.693 | 113.757 |
| Resultat af primær drift | -1.084.740 | 66.206 | -170.485 | -295.973 | -96.140 | -183.353 | -108.948 | -107.102 | -119.461 |
| Resultat før skat | -1.057.459 | -544.728 | 546.048 | 1.299.344 | 1.245.431 | 1.335.399 | 1.569.194 | -172.723 | 1.391.951 |
| Årets resultat | -824.945 | -877.079 | 546.048 | 1.299.344 | 1.017.289 | 1.041.134 | 1.221.220 | -172.723 | 1.116.239 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — | 0 |
| Udbytte | 100.000 | 0 | — | — | — | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået af investering i børsnoterede aktier samt handel med fyringsolie og biler. Desuden har selskabet investeret i en udlejningsejendom.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.