Tweak ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet El Tazar Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2019- Bruttofortjeneste
- -600.275 kr.
- Resultat af primær drift
- -691.878 kr.
- Årets resultat
- -572.190 kr.
- Egenkapital
- -572.557 kr.
- Aktiver i alt
- 1.058.247 kr.
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 732.435 | 430.763 | 307.584 | 299.684 | 290.905 | 129.191 | 59.419 |
| Anlægsaktiver i alt | 325.812 | 476.489 | 324.766 | 217.043 | 113.400 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 1.058.247 | 907.252 | 632.350 | 516.727 | 404.305 | 129.191 | 59.419 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.590.204 | 870.227 | 937.053 | 688.026 | 779.094 | 830.741 | 838.659 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.590.204 | 870.227 | 937.053 | 688.026 | 779.094 | 830.741 | 838.659 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -798.691 | -425.376 | -660.362 | -562.400 | -839.032 | -751.550 | -829.240 |
| Årets resultat | -572.190 | 528.282 | -315.890 | 178.866 | -195.790 | -324.461 | -77.690 |
| Egenkapital i alt | -572.557 | -44.275 | -360.165 | -181.299 | -377.089 | -701.550 | -779.240 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -600.275 | 770.235 | 126.001 | 434.184 | -114.928 | -270.141 | -70.347 |
| Resultat af primær drift | -691.878 | 668.786 | -388.787 | 201.493 | -218.722 | -383.541 | -70.347 |
| EBITDA | -603.077 | 770.109 | -237.064 | 309.216 | -115.079 | -270.141 | -70.347 |
| Resultat før skat | -734.151 | 655.972 | -404.990 | 182.440 | -250.460 | -415.976 | -99.602 |
| Årets resultat | -572.190 | 528.282 | -315.890 | 178.866 | -195.790 | -324.461 | -77.690 |
| Personaleomkostninger | 2.802 | 126 | 363.065 | 124.968 | 151 | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | 88.801 | 101.323 | 151.723 | 107.723 | 103.643 | 113.400 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | 2 | 1 | 0 | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Består i at drive web-baserede aktiviteter, der fokuserer på test, anmeldelser og nyhedsformidling indenfor hardware og teknologi.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på 78 t.kr. mod et underskud på 324 t.kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en negativ egenkapital på 779 t.kr. Ledelsen anser resultatet for utilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen og er dermed omfattet af kapitaltabsbestemmelserne i selskabsloven. Ledelsen forventer via fremtidig drift og/eller ved kapitalindskud at genetablere anpartskapitalen. Selskabets ejere indestår for at tilvejebringe likviditet til den daglige drift i regnskabsåret 2026.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.