REFA Energi Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 175.503 | 610.468 | 1.237.300 | 983.145 | 888.154 | 2.510.377 | 568.826 | 1.145.638 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.220.240 | 1.217.926 | 2.442.388 | 2.186.058 | 3.125.215 | 4.046.425 | 2.497.693 | 2.620.163 |
| Anlægsaktiver i alt | 15.538.110 | 11.244.867 | 2.628.485 | 17.730.920 | 42.520.585 | 52.638.595 | 54.695.259 | 53.855.796 |
| Aktiver i alt | 16.758.350 | 12.462.793 | 5.070.873 | 19.916.978 | 45.645.800 | 56.685.020 | 57.192.952 | 56.475.959 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.520.338 | 1.366.496 | 2.361.238 | 1.789.847 | 1.825.447 | 2.643.322 | 932.403 | 1.035.416 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.520.338 | 1.366.496 | 2.361.238 | 1.789.847 | 1.825.447 | 2.643.322 | 932.403 | 1.035.416 |
| Selskabskapital | 5.550.000 | 5.550.000 | 5.550.000 | 5.550.000 | 5.550.000 | 5.550.000 | 5.550.000 | 5.550.000 |
| Overført resultat | -58.170 | 4.790.003 | -2.840.365 | 5.334.783 | 6.158.340 | 5.430.461 | 5.592.648 | 5.612.104 |
| Årets resultat | -1.027.900 | -4.122.000 | -8.386.662 | 15.333.352 | 25.693.222 | 10.221.348 | 2.218.851 | -820.005 |
| Egenkapital i alt | 15.238.012 | 11.096.297 | 2.709.635 | 18.127.131 | 43.820.353 | 54.041.698 | 56.260.549 | 55.440.543 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 2.641.827 | 5.449.871 | 5.601.031 | 5.976.414 | 6.260.584 | 6.445.387 | 4.812.765 | 4.461.572 |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | 6.174.635 | 4.485.309 | 4.249.544 |
| Resultat af primær drift | 187.418 | 93.280 | -20.461 | 348.211 | 1.027.362 | -724.658 | -21.408 | -12.796 |
| Resultat før skat | -986.828 | -4.102.322 | -8.392.207 | 15.359.281 | 25.879.840 | 10.256.967 | 2.071.674 | -820.810 |
| Årets resultat | -1.027.900 | -4.122.000 | -8.386.662 | 15.333.352 | 25.693.222 | 10.221.348 | 2.218.851 | -820.005 |
| Personaleomkostninger | 2.404.231 | 5.116.919 | 5.322.508 | 5.333.281 | 5.175.304 | 6.899.293 | 4.506.717 | 4.262.340 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktiviteter består i at eje selskabskapitalen i selskaber, der forestår energiforsyning på Lolland-Falster. Virksomhedens formål er endvidere at eje og drive varmeværker og kraftvarmeværker på Lolland-Falster og hermed forbundet virksomhed.
Årets udviklingVirksomhedens resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på 820.005 kr. mod et overskud på 2.218.851 kr. sidste år, og virksomhedens balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 55.440.543 kr. mod en egenkapital på 56.260.549 kr. pr. 31. december 2024. Datterselskabet REFA Maribo-Sakskøbing Kraftvarmeværk A/S blev taget under rekonstruktionsbehandling den 11. december 2020 af Skifteretten i Nykøbing Falster på baggrund af en egenbegæring indgivet af selskabets ledelse. Da REFA Maribo-Sakskøbing Kraftvarmeværk A/S var under rekonstruktion på balancedagen pr. 31. december 2020 og der som følge heraf ikke blev udført revision af selskabet var værdien af kapitalandelen forbundet med usikkerhed. Den daglige ledelse i REFA Energi Holding A/S valgte som følge heraf at nedskrive den bogførte værdi af ejerandelene i REFA Maribo-Sakskøbing Kraftvarmeværk A/S til nul kr. pr. 31. december 2020. Skifteretten i Nykøbing Falster stadfæstede det fremlagte og af kreditorerne godkendte rekonstruktionsforslag vedrørende REFA Maribo-Sakskøbing Kraftvarmeværk A/ S den 2. juli 2021, hvilket efterfølgende blev stadfæstet af Østre Landsret den 1. december 2021 efter en kæring af afgørelsen fra 2. juli 2021. Den 15. december 2021 har Maribo Varmeværk A.m.b.a. og Sakskøbing Fjernvarmeselskab A.m.b.a ansøgt Procesbevillingsnævnet om tilladelse til tredjeinstansbevilling (kære af Østre Landsrets kendelse til Højesteret). Processbevillingsnævnet har i afgørelse dateret den
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.